صفحه نخست مجله گردشگری مرکز فرهنگی حیدر علی اف

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

مرکز حیدر علی اف به عنوان یکی از جاذبه های اصلی توریستی در شهر باکو محسوب می شود و همچنین نماد آذربایجان مدرن و مدرن باکو است.Zaha Hadid، طراح این بنای زیبا است.معمار شناخته شده در سراسر جهان که موفق شد با طراحی این بنای بینظیر برنده جایزه معماری معتبر Pritzker Architecture و طراحی سال  شود. شکل کلی مرکز فرهنگی حیدر علی اف مشابه یک موج در حال صعود به سمت آسمان است که به نوعی الهام گرفته شده از امضای حیدر علی اف،رئیس جمهور فقید آذربایجان است.در ادامه همراه سفریتا باشید.

 

ساختمان مرکز حیدر علی اف ، تجسم توسعه آذربایجان امروزی و دلبستگی آن به گذشته و آینده است.آرم مرکز حیدر علی اف نیز نمایانگر این ایده است. نماد این مرکز نمادی از آرمانهای آینده نگری و پیشرفت کشور است.رنگ نقره ای آرم از غلبه بر موانع و حرکت به سمت یک هدف نشان می دهد. رنگ نقره نمادی از رهبری ، مبارزه ، پویایی ، خرد ، شفافیت ، توسعه و نوآوری است.

خطوط لوگو با شکب طاهری بنا مطابقت دارد و تجسم پیشرفت پویایی جمهوری آذربایجان ، آرزوهای این کشور برای تبدیل شدن به یک رهبر بین المللی و پیشرفت از طریق تحقق ارزش هایی مانند دلبستگی به میهن و مردم است.در نماد مرکز حیدر علی اف بر  رسالت این بنا از طریق منشور ارزش های جهانی و ملی ، سنت های ملت سازی و پیام منتقل شده به نسل های آینده تأکید می شود.شعار مرکز “به آینده با ارزش!” مبتنی بر این ایده است.

روند ساخت مرکز حیدر علی اف

روند ساخت ملت مدرن که بر پایه و اساس قوی ارزشهای ملی ریشه دار استوار است ، اتحاد ملت پیرامون،یک ایده مشترک از ایدئولوژی آذربایجان غربی پایه های سیاست حیدر علی اف را تشکیل می دهد. علیرغم اینکه مبانی ایدئولوژیک حیدر علی اف با هدف حمایت و ترویج زبان آذربایجانی ، تاریخ ، فرهنگ ، ارزش های ملی و معنوی در جمهوری آذربایجان امروزی به شدت حمایت می شود ، برای مدیریت کلی فعالیت ها در این قلمرو ضرورت وجود داشت. این دلیل ایجاد مرکز حیدر علی اف به موجب حکم شماره ۱۸۸۸۶ توسط رئیس جمهوری آذربایجان ایلهام علی اف در ۲۹ دسامبر ۲۰۰۶ بود.

تصویری از مرکز فرهنگی حیدر علی اف در شب

تصویری از مجموعه حیدر علی اف در شب

مطالعات فلسفه ملت سازی و ایدئولوژی آذربایجانی حیدر علی اف،تحقیق،ترویج و توسعه علوم ، آموزش ، بهداشت ، ورزش ، فرهنگ ، اقتصاد،تاریخ، فرهنگ آذربایجان،زبان آذری و ارزش های ملی در سراسر جهان بوده است.برگزاری همایش های محلی ، منطقه ای و بین المللی ، سمپوزیوم ها و برنامه های دیگر در این میان باعث شد تا دولت آذربایجان به فکر ساخت محلی برای نمایش ایده های خود داشته باشد و از این رو این مرکز از قبل به عنوان محلی برای کنفرانس ها ، انجمن ها و نمایشگاه های بین المللی شناخته شده است.

موزه مرکز فرهنگی حیدر علی اف

این موزه اطلاعات مربوط به زندگی و فعالیت های رهبر ملی آذربایجان را ارائه می دهد. این بخش از بنا،درگیر مطالعات، ترویج و حفاظت میراث حیدر علی اف میباشد و مراحل مختلف زندگی و کار حیدر علی اف را شرح می دهد.با توجه به طراحی و استفاده از فن آوری های پیشرفته ، موزه با سایر مرکز هماهنگ است.هزینه بازدید از این موزه ۵ منات است.این موزه سه طبقه حقایق جالب، عکس و فیلم و همچنین برخی نمایشگاه های منحصر به فرد در رابطه با حیدر علی اف را به نمایش می گذارد.

تصویری از داخل موزه ی مرکز فرهنگی حیدر علی اف

تصویری از داخل موزه

نمایشگاه های مرکز فرهنگی حیدر علی اف

این سالن نمایشگاه میراث فرهنگی و تاریخ آذربایجان را نشان می دهد.یکی از مهمترین ویژگی های این نمایشگاه این است که در آن تمام دوره های تاریخ آذربایجان و نمایش آیتم های مربوط به مناطق مختلف فرهنگ آذربایجان را توصیف می کند. به عنوان مثال، نمونه های منحصر به فرد صنایع باستانی، به ویژه مدرسه بافندگی آذربایجان را در این نمایشگاه میتوانید ببینید.هزینه بازدید از این بنا ۵ منات است.

نمایشگاه ماشین های کلاسیک مرکز فرهنگی حیدر علی اف

نمایشگاه ماشین های کلاسیک

اگر شما علاقه مندان ماشین های نادر هستید، این نمایشگاه  می تواند منطقه مورد علاقه شما باشد، زیرا مدل های ماشین های کمیاب تولید شده در کشورهای مختلف از اواخر قرن نوزدهم تا دهه ۶۰ نشان داده می شود.این نمایشگاه در جمعه ها، شنبه ها و یکشنبه ها باز است و هزینه بازدید از آن ۱۰ منات است.اگر چه این مجموعه دارای نمایشگاه های زیادی است و ما فقط چند مورد را به شما معرفی کردیم.برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت مجموعه مراجعه کنید.

چطور به این مجموعه برویم؟

اگر قصد دارید از این بنا بازدید کنید،میتوانید به ایستگاه مترو Nariman Narimanov بروید و از آنجا حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده روی خواهید داشت.اگرچه معمولا در تور باکو و در گشت شهری باکو،شما را برای بازدید به سمت این بنا خواهند برد.

هزینه بازدید از مجموعه

موزه و نمایشگاه :

  • بزرگسالان ۱۵ منات (واحد پول آذربایجان)
  • کودکان زیر ۶ سال،رایگان

بخش نمایشگاه ماشین :

  • بزرگسالان ۱۰ منات
  • کودک زیر ۶ سال،رایگان

توجه  داشته باشید که هزینه بلیت بازدید از موزه و نمایشگاه با قیمت نمایشگاه ماشین متفاوت است و باید نسبت به خریداری دو بلیت به ازای هر نفر اقدام کنید.همچنین در صورتی که امکان پرداخت ارزی را دارید،میتوانید از سایت مربوط به این موزه اقدام کنید و در غیر اینصورت باید به صورت حضوری اقدام کنید.


راستی اگر قصد دارید به شهر باکو سفر کنید،شما میتوانید برای رزرو تور زمینی باکو،ویزای آذربایجان،رزرو هتل در باکو و سایر خدمات با ما در تماس باشید.ما به عنوان کارگزار باکو در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را برای شما مهیا سازیم.

به امید دیدار شما عزیزان در شهر زیبای باکو ….

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید