صفحه نخست مجله گردشگری موزه کتاب های مینیاتوری

موزه کتاب های مینیاتوری

یکی از کارهایی که در سفر به باکو حتما باید در برنامه خود بگنجانید،بازدید از ایچری شهر است.شاید اطلاعات کافی در مورد شهر قدیمی باکو نداشته باشید،اما بهتر است بدانید که داخل این مجموعه تاریخی،دیدنی های زیادی وجود دارد که حتی ممکن است برای بازدید از تمامی آن ها،یک روز کامل نیاز داشته باشید.یکی از این دیدنی ها موزه کتاب های مینیاتوری باکو است که حتما پیشنهاد میکنیم در تور باکو از آن بازدید کنید.مانند این موزه را در هیچ جای دنیا نخواهید دید و به شما قول میدهیم که بازدید از این موزه جذاب خواهد بود.در ادامه همراه سفریتا باشید تا به معرفی این موزه بپردازیم.

تاریخچه موزه کتاب های مینیاتوری باکو

این موزه در سال ۲۰۰۲ توسط خانم Zarifa Salahova افتتاح شده است.جالب است بدانید که آثار موجود در این مجموعه،در مدت زمان ۳۰ سال جمع آوری شده است و آن هم به دلیل علاقه شخصی موسس موزه به کتاب های مینیاتوری بوده است.البته بخشی از این کتاب ها توسط یک شخصیت اکراینی به Zarifa Salahova اهدا شده است.در هنگام افتتاح موزه به روی عموم در سال ۲۰۰۲ برای موسس خیلی جذابیت داشت که مردم بتوانند شاید برای خواندن ریزترین کتاب های دنیا از ذره بین استفاده کنید..لازم به ذکر است که ین موزه بزرگترین موزه کتاب های مینیاتوری در دنیا می باشد.

درب ورودی موزه مینیاتوری باکو

درب ورودی موزه

این موزه دارای بیش از ۵۷۰۰ کتاب از ۶۷ کشور دنیا است.از جمله نسخه های مینیاتوری میتوان به آثار پوشکین،داستایوفسکی،گوگول و چوکوفسکی اشاره کرد.این کتاب ها از سراسر جهان سرچشمه گرفته و به زبان های متعددی از جمله آذری ، روسی ، انگلیسی و آلمانی نوشته شده اند.قدیمی ترین کتاب در این موزه یک نسخه مینیاتوری از قرآن است که متعلق به قرن ۱۷ است ، در حالی که کوچکترین کتاب (۶ میلی متر ۹ میلی متر) کتاب روسی “معجزه آساترین چیز” است که فقط با استفاده از ذره بین قابل خواندن است.

تصویری از داخل موزه مینیاتوری باکو

تصویری از داخل موزه مینیاتوری

Salahova، خود که دوستدار کتاب است ، موزه را برای ایجاد انگیزه برای نسل بعدی خوانندگان باز کرد. وی همچنین چند کتاب مینیاتوری از خودش منتشر کرده است ، از جمله قانون اساسی آذربایجان ، که در موزه نیز به نمایش گذاشته شده است.جالب است بدانید که در طول ۲۰ سال ، علی رغم محدودیت های شدید که مقامات اتحاد جماهیر شوروی برای مسافرت و ارتباطات بین المللی ایجاد کرده بودند،او موفق به جمع آوری بیش از ۴،۳۰۰ کتاب مینیاتوری شده است.

چطور به این موزه برویم؟

موزه کتاب های مینیاتوری باکو در ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو واقع شده است که میتوانید به چند روش به آنجا بروید :

  1. در گشت شهری برای بازدید از ایچری شهر،میتوانید از این موزه نیز بازدید کنید.
  2. اگر قصد دارید از مترو استفاده کنید،نزدیکیترین مترو به شهر قدیمی،متروی ایچری شهر است.
  3. اگر قصد دارید از تاکسی اینترنتی در باکو استفاده کنید،تنها کافی است از راننده بخواهید شما را به ایچری شهر ببرد.اگر چه اگر در هتل های مرکز شهر اقامت داشته باشید،نیازی به تاکسی نخواهید داشت و با کمی پیاده روی میتوانید به این موزه بروید.

نکاتی در مورد بازدید از موره

  • بازدید از این موزه رایگان است.
  • تنها ۲۰ دقیقه برای بازدید از آن کافی خواهد بود.

راستی اگر قصد دارید به شهر باکو سفر کنید،شما میتوانید برای رزرو تور زمینی باکو،ویزای آذربایجان،رزرو هتل در باکو و سایر خدمات با ما در تماس باشید.ما به عنوان کارگزار باکو در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را برای شما مهیا سازیم.

به امید دیدار شما عزیزان در شهر زیبای باکو ….

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید