صفحه نخست مجله گردشگری مسجد کبود ایروان

مسجد کبود ایروان

مسجد کبود ایروان یا مسجد جامع ایروان، مسجدی در مرکز شهر ایروان، پایتخت ارمنستان است که در دوران ایرانی ارمنستان ساخته شده‌است. این مسجد در سال ۱۷۶۴ توسط حسینعلی‌خان ایروانی، حاکم وقت ایروان، ساخته شده و بزرگترین مسجد ایروان به شمار می‌رفته است.در سفر به ارمنستان،قطعا یکی از جاذبه هایی که باید دیدن کنید،این بنای تاریخی است.به همین منظور،در این نوشته اطلاعاتی راجعه به این مکان در این نوشته قرار داده ایم تا در صورت نیاز در سفر به ارمنستان از آن استفاده کنید.در ادامه همراه ما باشید.

تصویری از مسجد کبود ایروان

دسترسی به مسجد کبود ایروان

در خیابان مسروپ ماشتوتس، در مرکز شهر ایروان قرار دارد. این مسجد از طریق ایستگاه مترو کاسکاد قابل دسترسی است.برای دسترسی از طریق مترو، کافی است سوار خط مترو ماسیس شوید و در ایستگاه کاسکاد پیاده شوید. از ایستگاه مترو کاسکاد، می‌توانید با طی مسافتی کوتاه به خیابان مسروپ ماشتوتس برسید. مسجد کبود در انتهای خیابان ماشتوتس، در سمت چپ قرار دارد.

همچنین می‌توانید با استفاده از تاکسی یا اتوبوس به مسجد آبی دسترسی داشته باشید. ایستگاه اتوبوس مسروپ ماشتوتس در نزدیکی مسجد قرار دارد.

آدرس مسجد آبی

 • خیابان مسروپ ماشتوتس، پلاک ۱۲

ساعات بازدید

 • همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر

تاریخچه مسجد کبود ایروان

این مسجد در پایتخت ارمنستان قرار دارد که در دوران ایرانی ارمنستان در سال ۱۷۶۴ توسط حسینعلی‌خان ایروانی، حاکم وقت ایروان، ساخته شده و بزرگترین مسجد ایروان به شمار می‌رفته است.در ایروان قدیم (دورهٔ ایرانی) ۸ مسجد وجود داشته‌است که اکنون از میان این مساجد، تنها مسجد جامع کبود ایروان باقی‌مانده‌است. ساخت این مسجد در سال ۱۷۶۰ آغاز و در دوره حسینعلی خان بین سالهای ۱۷۶۴ تا ۱۷۶۸ تکمیل شده است.

تصویری از مسجد کبود ایروان

مسجد به دلیل کاشی‌های آبی رنگی که در سردر و گنبد آن به کار رفته، به مسجد کبود شهرت یافته است و با معماری زیبای خود یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم ایروان است.

 • در سال ۱۹۳۰ میلادی، با روی کار آمدن نظام کمونیستی، مسجد کبود مورد بی‌مهری واقع شده و برخی از بخش‌های آن در گذر زمان تخریب شده‌اند.
 • در سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹ خورشیدی، این مسجد از سوی بنیاد مستضعفان و جانبازان و توسط معماران ایرانی بازسازی شد.
 • در حال حاضر، مسجد کبود به عنوان یک مرکز فرهنگی و مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مسجد به علاقه‌مندان اهل ارمنستان زبان پارسی آموخته می‌شود.

این بنا نمادی از همزیستی مسالمت‌آمیز مسلمانان و مسیحیان در ارمنستان است و  یکی از بناهای تاریخی مهم این کشور است که یادآور دوران حکومت ایرانیان بر ارمنستان است.

نکات بازدید از مسجد آبی

مسجد کبود ایروان یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم این شهر است که سالانه گردشگران زیادی در تور زمینی ارمنستان از آن بازدید می‌کنند. در اینجا چند نکته برای بازدید از این مسجد آورده شده است:

پوشش مناسب: هنگام بازدید از مسجد کبود، پوشش مناسب داشته باشید. خانم‌ها باید از لباسی که شانه‌ها و زانوهای آنها را بپوشاند استفاده کنند. آقایان نیز باید از شلوار بلند و پیراهن آستین بلند استفاده کنند.

تصویری از داخل مسجد کبود ایروان

احترام به مکان مقدس: مسجد یک مکان مقدس است، بنابراین هنگام بازدید از آن، احترام لازم را به این مکان داشته باشید.

توجه به قوانین: هنگام بازدید از مسجد ، قوانین این مکان را رعایت کنید. به عنوان مثال، از صحبت کردن با صدای بلند یا استفاده از تلفن همراه در محوطه مسجد خودداری کنید.

در اینجا چند نکته دیگر برای بازدید از مسجد کبود آورده شده است:

 • این مکان در مرکز شهر ایروان قرار دارد، بنابراین دسترسی به آن آسان است.
 • یک بنای تاریخی زیبا است که ارزش بازدید را دارد.
 • در اطراف مسجد جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از آنها بازدید کنید.

امیدواریم این نکات برای بازدید مفید باشد.

مدت زمان بازدید از مسجد کبود ارمنستان

به علاقه و حوصله شما بستگی دارد. اگر فقط قصد دارید از بیرون مسجد را ببینید و چند عکس بگیرید، حدود ۱۵ دقیقه زمان کافی است. اما اگر می‌خواهید از داخل مسجد نیز بازدید کنید و در مورد تاریخ و معماری آن اطلاعات کسب کنید، حدود ۱ تا ۲ ساعت زمان نیاز دارید.

در داخل مسجد، می‌توانید از بخش‌های مختلف آن مانند صحن اصلی، شبستان، گنبد، محراب و مدرسه علمیه بازدید کنید. همچنین می‌توانید از موزه کوچکی که در مسجد وجود دارد دیدن کنید.اگر در ایروان هستید، بازدید از مسجد کبود را به شما توصیه می‌کنم. این مسجد یک بنای تاریخی زیبا است که ارزش بازدید را دارد.

معماری مسجد کبود ایروان

این مسجد یکی از زیباترین مساجد جهان است که به دلیل کاشی‌های آبی رنگی که در سردر و گنبد آن به کار رفته، به این نام شهرت یافته است و معماری آن تلفیقی از معماری ایرانی و اسلامی است.بنا در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع ساخته شده است و دارای یک صحن اصلی، یک شبستان، یک گنبد، یک محراب و یک مدرسه علمیه است.

تصویری از مسجد کبود ایروان

صحن اصلی مسجد به شکل مستطیل است و دارای یک آبنما در وسط است. شبستان مسجد نیز به شکل مستطیل است و دارای ۲۰ ستون است. گنبد مسجد نیز به شکل نیم کره است و ارتفاع آن ۲۵ متر است. محراب مسجد نیز در سمت جنوبی قرار دارد.کاشی‌های آبی رنگی که در سردر و گنبد مسجد به کار رفته‌اند، از ویژگی‌های بارز معماری این مسجد هستند. این کاشی‌ها به زیبایی تزئین شده‌اند و جلوه خاصی به مسجد بخشیده‌اند.

ویژگی‌های معماری مسجد کبود

 • مصالح ساختمانی: مصالح ساختمانی از آجر، سنگ و کاشی است.
 • سبک معماری: سبک معماری تلفیقی از معماری ایرانی و اسلامی است.
 • عناصر معماری: عناصر معماری مسجد شامل صحن اصلی، شبستان، گنبد، محراب و مدرسه علمیه است.
 • تزئینات: تزئینات شامل کاشی‌کاری، نقاشی و خطاطی است.

دیدنی های اطراف مسجد آبی

مسجد کبود ایروان در مرکز شهر قرار دارد و در نزدیکی آن جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از آنها بازدید کنید. در اینجا به برخی از این جاذبه‌ها اشاره می‌کنیم:

 • میدان جمهوری
 • موزه ملی ارمنستان
 • کاسکاد

در اینجا به یک برنامه پیشنهادی برای بازدید از دیدنی‌های اطراف مسجد کبود اشاره می‌کنیم:

 • صبح: بازدید از مسجد کبود و کاسکاد
 • بعد از ظهر: بازدید از میدان جمهوری و موزه ملی ارمنستان

البته این برنامه فقط یک پیشنهاد است و شما می‌توانید با توجه به علاقه و حوصله خود، برنامه‌ای مناسب را تنظیم کنید.

امیدواریم که این نوشته در سفر به شهر ایروان،برای شما مفید واقع شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید