قلعه وان

قلعه وان یکی از مهمترین و معروف ترین دیدنی هایی است که ممکن است در سفر  به شهر وان بخواهید از آن بازدید کنید.به همین منظور،در این نوشته تلاش کرده ایم تا اطلاعاتی راجع به اینکه این قلعه کجاست و چطور میتوان از آن بازدید کرد،ارائه دهیم.در ادامه همراه ما باشید تا راهنمای شما در باشیم.

تصویری از قلعه وان

دسترسی به قلعه وان

در شهر وان در ترکیه واقع شده است. این شهر در جنوب شرقی ترکیه و در کنار دریاچه وان قرار دارد. برای دسترسی به قلعه، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • خودرو شخصی

اگر با خودرو شخصی سفر می کنید، می توانید از طریق بزرگراه E90 به شهر وان برسید. پس از رسیدن به شهر، باید به سمت مرکز شهر حرکت کنید. قلعه در مجاورت دریاچه وان قرار دارد و با کمی پیاده روی می توانید به آن برسید.اگر می خواهید از خودرو شخصی خود استفاده کنید، می توانید آن را در پارکینگ های اطراف قلعه پارک کنید. هزینه پارک در این پارکینگ ها حدود ۵ لیر ترکیه است.

 • اتوبوس

اگر با اتوبوس سفر می کنید، می توانید از شهرهای مختلف ترکیه به شهر وان برسید. پس از رسیدن به شهر، باید به سمت ایستگاه اتوبوس مرکزی حرکت کنید. از آنجا می توانید با تاکسی یا اتوبوس به قلعه بروید.

 • پیاده روی

قلعه وان در مرکز شهر قرار دارد و با کمی پیاده روی می توانید به آن برسید. مسیر پیاده روی از خیابان اصلی شهر شروع می شود و تا ورودی قلعه ادامه دارد. این مسیر حدود ۳۰ دقیقه پیاده روی دارد.

ساعت و هزینه بازدید از قلعه وان

ساعت بازدید

در فصل تابستان (۱۵ آوریل تا ۲ اکتبر) از ساعت ۹ تا ۱۹

در فصل زمستان (۳ اکتبر تا ۱۴ آوریل) از ساعت ۸ تا ۱۷ است.

هزینه بازدید

ورود به قلعه وان برای عموم رایگان است.

تاریخچه قلعه وان ترکیه

قلعه وان یکی از قدیمی ترین قلعه های جهان است که در شهر وان ترکیه واقع شده است. این قلعه دارای قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال است و در طول تاریخ توسط اقوام مختلفی از جمله اورارتویی ها، مادها، هخامنشیان، رومیان، سلجوقیان و عثمانی ها مورد استفاده قرار گرفته است.

تصویری از قلعه وان

اورارتویی ها اولین قومی بودند که در قرن هفتم قبل از میلاد قلعه را بنا کردند. این قلعه در آن زمان به عنوان پایتخت پادشاهی اورارتویی ها استفاده می شد. قلعه در دوران اورارتویی ها به شکل یک دژ بزرگ و مستحکم بود که از سنگ و آجر ساخته شده بود.

پس از اورارتویی ها، مادها، هخامنشیان، رومیان و سلجوقیان نیز قلعه وان را تحت کنترل خود درآوردند.

 • در دوران مادها، دیوارهای قلعه وان تقویت شد و چندین برج جدید به آن اضافه شد.
 • در دوران هخامنشیان، قلعه وان به عنوان یک مرکز نظامی مهم استفاده می شد
 • در دوران رومیان، به یک مرکز تجاری مهم تبدیل شد.
 • در دوران سلجوقیان، به عنوان یک مرکز مذهبی مهم استفاده می شد.
 • در دوران عثمانی ها، قلعه به عنوان یک مرکز نظامی و دفاعی مهم استفاده می شد. در این دوران، دیوارهای قلعه وان دوباره تقویت شد و چندین برج جدید به آن اضافه شد.

تصویری از قلعه وان

این بنا در طول تاریخ شاهد بسیاری از جنگ ها و درگیری ها بوده است. این قلعه چندین بار توسط دشمنان تسخیر شده است، اما هر بار دوباره توسط نیروهای دفاعی بازپس گرفته شده است.امروزه یکی از جاذبه های گردشگری مهم شهر وان است و از نظر تاریخی و فرهنگی اهمیت زیادی دارد و یکی از نمادهای شهر وان محسوب می شود.

اهمیت تاریخی

از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارد. این قلعه شاهد بسیاری از رویدادهای مهم تاریخی بوده است. در این قلعه آثار تاریخی مختلفی از جمله مقبره های پادشاهان اورارتویی، کتیبه های سنگی و مخازن آب وجود دارد که اهمیت تاریخی قلعه را نشان می دهند.

تصویری از قلعه وان

اهمیت فرهنگی

 از نظر فرهنگی نیز اهمیت زیادی دارد. این قلعه یکی از نمادهای شهر وان محسوب می شود و با فرهنگ و تاریخ این شهر ارتباط نزدیکی دارد. یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر وان است و هر ساله گردشگران زیادی در تور وان از آن دیدن می کنند.

مدت زمان بازدید از قلعه وان

 به عوامل مختلفی از جمله علاقه شما به تاریخ، میزان وقت شما و سرعت قدم زدن شما بستگی دارد. اگر فقط می خواهید از بیرون قلعه دیدن کنید و از داخل آن بازدید نکنید، حدود ۳۰ دقیقه برای بازدید از قلعه کافی است.

تصویری از قلعه وان

اگر می خواهید از داخل قلعه نیز بازدید کنید، باید زمان بیشتری برای این کار اختصاص دهید. در داخل قلعه آثار تاریخی مختلفی از جمله مقبره های پادشاهان اورارتویی، کتیبه های سنگی و مخازن آب وجود دارد که بازدید از آنها زمان می برد.

به طور کلی، مدت زمان پیشنهادی برای بازدید از قلعه وان بین ۱ تا ۲ ساعت است. اگر علاقه زیادی به تاریخ دارید و می خواهید از همه آثار تاریخی داخل قلعه دیدن کنید، ممکن است حتی زمان بیشتری برای بازدید از قلعه نیاز داشته باشید.

نکات بازدید

کفش و لباس مناسب بپوشید.

 • اگر قصد دارید از بالای قلعه به دریاچه وان نگاه کنید، باید آمادگی پیاده روی در شیب های تند را داشته باشید.
 • آب و غذای کافی همراه داشته باشید.
 • اگر از تورهای گردشگری استفاده می کنید، قبل از سفر از برنامه تور اطلاع حاصل کنید.

فعالیت های پیشنهادی در قلعه وان

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 • از بیرون قلعه دیدن کنید: قلعه دارای دیوارهای بلند و برج های متعددی است. می توانید از بیرون قلعه به این دیوارها و برج ها نگاه کنید و از مناظر اطراف لذت ببرید.
 • از داخل قلعه دیدن کنید: در داخل قلعه آثار تاریخی مختلفی از جمله مقبره های پادشاهان اورارتویی، کتیبه های سنگی و مخازن آب وجود دارد.
 • از بالای قلعه به دریاچه نگاه کنید: یکی از بهترین جاذبه های قلعه ، مناظر زیبای دریاچه وان از بالای قلعه است.
 • اگر علاقه زیادی به تاریخ دارید، می توانید از تورهای گردشگری استفاده کنید. این تورها توسط کارشناسان باتجربه برگزار می شوند و به شما کمک می کنند.

امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید باشد.لازم به ذکر است که در صورتیکه قصد سفر به وان را دارید،میتوانید برای رزرو تور وان از تبریز،تور وان از مشهد،تور وان از خوی،اجاره آپارتمان در وان و … با ما در تماس باشید تا به شما قیمت های خوبی پیشنهاد دهیم.

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه