1. صفحه اصلی
 2. »
 3. مجله گردشگری
 4. »
 5. هزینه سفر به باتومی

هزینه سفر به باتومی

یکی از شهرهای ساحلی کشور گرجستان،باتومی است که چند سالی میشود نزد مسافران ایرانی محبوب و معروف شده و تقاضا برای بازدید از این شهر زیاد شده است.به همین منظور در این نوشته قصد داریم تا اطلاعاتی در مورد هزینه سفر به باتومی ارائه دهیم تا در صورت نیاز و در تور باتومی از آن استفاده کنید.در ادامه هرماه سفریتا باشید تا به شما بگوئیم که چطور میتوانید هزینه سفر به باتومی را کاهش داده و سفری ارزان به باتومی داشته باشید.

هزینه رفتن به سفر باتومی

به طور کلی به چند روش میتوانید به باتومی سفر کنید :

 • سفر هوایی به باتومی
 • سفر زمینی به باتومی

بنر راهنمای هزینه سفر به باتومی

هزینه سفر هوایی به باتومی

سفر هوایی به باتومی به دلیل نرخ بالای بلیت هواپیما گرانتر از تور زمینی باتومی است.اما اگر دوست دارید برای راحتی خود با تور هوایی باتومی به این شهر سفر کنید،میتوانید با مراجعه به شرکت های مسافرتی از خدمات آن ها استفاده کنید و نسبت به رزرو تور خود اقدام کنید.اما باید نکاتی را در نظر بگیرید تا شاید بتوانید هزینه سفر هوایی به باتومی را کاهش دهید :

 • هتل خود را در موقعیتی انتخاب کنید تا نیاز به استفاده از وسیله نقلیه نداشته باشید.
 • در تاریخ مد نظر خود،قیمت تورها را مقایسه کرده و ارزانترین و معتبرترین تور را رزرو کنید.
 • سعی کنید در صورت که امکان دارد،ساعت پرواز خود را طوری تنظیم کنید که نهایت استفاده از زمان خود در شهر باتومی را ببرید.

هزینه سفر زمینی به باتومی

به سه روش میتوانید به صورت زمینی به شهر باتومی سفر کنید :

هزینه سفر با تور باتومی

از محبوبترین تورهای زمینی خارجی ،تور زمینی باتومی است.به همین دلیل شرکت های مسافرتی زیادی را در داخل کشور پیدا خواهید کرد که برنامه سفر به باتومی را دارند.به طور کلی اگر دوست دارید سفری راحت و مطمئن داشته باشید،به شما پیشنهاد میدهیم به همراه تورهای گروهی باتومی به این شهر سفر کنید.اما چند نکته هست که باید رعایت کنید :

 • از شرکتی خریداری کنید که تجربه اجرای تور زمینی باتومی را دارد.
 • قیمت های تورها را مقایسه کنید و سعی کنید ارزنترین و معتبرترین مورد را پیدا کنید.
 • هتل در تعیین نرخ تور،نقش مهمی را دارد،پس تا جایی که امکان دارد هتل خود را در مکانی انتخاب کنید با کیفیت و در مرکز شهر باشد.

هزینه سفر به باتومی با اتوبوس به صورت شخصی

انتخاب اتوبوس برای سفر زمینی به باتومی یکی از راه‌های کم هزینه و راحت برای داشتن یک سفر خارجی لذت بخش و خاطره انگیز است. یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین معایب سفر اتوبوسی به باتومی این است که از تمامی شهرهای ایران سرویسی مستقیم به این شهر خارج از کشور وجود نداشته و مسافرانی که ساکن تهران نیستند، باید در ابتدا خودشان را به تهران برسانند و از آنجا راهی باتومی شوند.

تصویری از ترمینال بیهقی تهران

البته خبر خوبی برای شهروندان تبریزی نیز داریم؛ اگر اتوبوس شما مسیر زمینی ترکیه به گرجستان را انتخاب کرده باشد، مسافران باتومی می‌توانند در ابتدا با شرکت مسافربری ارائه دهنده سرویس هماهنگ شده و در صورت تایید آن‌ها، به صورت مسافر بین راهی در تبریز سوار شوند. فقط مسافران بین راهی توجه کنند که باید اطلاعات کامل و جامع از جمله ساعت رسیدن به تبریز، محل نگهداشتن و … را به طور کامل از شرکت مسافربری مربوطه پرسیده و سپس اقدام به خرید بلیط اتوبوس تهران باتومی کنند.

پس از عبور اتوبوس و مسافران از مرز بازرگان، وارد خاک ترکیه خواهید شد. اتوبوس به مسیر خود ادامه می‌دهد تا به مرز گرجستان برسد. در طول این مسیر اتوبوس معمولاً توقفی کوتاه برای استراحت در یکی از شهرهای ترکیه خواهد داشت. پس از آن به مرز گرجستان یعنی واله خواهید رسید. در این مرز نیز تمامی مراحل انجام شده در مرز بازرگان، مجدداً صورت می‌گیرد.

تصویری از گذرگاه مرزی ترکیه و گرجستان پمرک سارپ

تنها نکته‌ای که در مورد مرز گرجستان وجود دارد این است که این مرز سخت‌گیری‌های قانونی بیشتری نسبت به مرز ترکیه دارد؛ بطوریکه حتی اجازه وارد کردن داروی سرماخوردگی به کشور گرجستان را نیز ندارید. از این رو اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید که حتما باید آن را به همراه داشته باشید، حتما نسخه پزشک را نیز با خود ببرید.

این اتوبوس ها را در پایانه های بیهقی و آزادی می توانید پیدا کنید. خوب است بدانید اتوبوس های باتومی فصلی اند و در صورت نبود اتوبوس های باتومی، ابتدا به تفلیس بروید و سپس از اتوبوس های تفلیس-باتومی استفاده کنید.این اتوبوس ها را در پایانه های بیهقی و آزادی می توانید پیدا کنید. خوب است بدانید اتوبوس های باتومی فصلی اند و در صورت نبود اتوبوس های باتومی، ابتدا به تفلیس بروید و سپس از اتوبوس های تفلیس-باتومی استفاده کنید.

هزینه سفر به باتومی با ماشین شخصی

قبل از هر چیز پیشنهاد میدهیم با تورهای گروهی باتومی به این شهر سفر کنید.زیرا معایبی در سفر با ماشین شخصی به باتومی یا هر شهر خارجی دیگری وجود دارد که ممکن است شما را اذیت کند :

 • خستگی
 • احتمال تصادف
 • جریمه شدن در مقصد
 • شلوغ بودن مسیر و لذت نبردن از سفر

تصویری از بنر راهنمای هزینه سفر باتومی با ماشین شخصی

برای آن که بخواهید با ماشین شخصیِ خود به باتومی سفر کنید، پیش از خروج از کشور نیاز است موارد زیر را در نظر داشته باشید :

 • گواهینامه بین المللی:(نسبت به مدت اعتبار و نوع وسیله هزینه متغیر است)
 • پلاک بین المللی
 • دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو
 • برچسب CD و IR
 • کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: بر اساس نرخ تعیین شده
 • بیمه ۱۰ روزه ماشین: بسته به شرکت بیمه متفاوت
 • تفاوت هزینه بنزین: هنگام خروج از کشور باید تفاوت قیمت بنزین ایران با کشور ورودی را بپردازید.

نکات مهم:

 • برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود بروید.
 • برای گرفتن گواهینامه بین المللی و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید.
 • کاپوتاژ ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به گرفتن برچسب IR و پلاک ندارید.

هزینه دیدنی ها در سفر باتومی

بهتر است در جریان باشید که اگر به صورت گروهی به این شهر سفر میکنید،یک گشت شهری رایگان خواهید داشت.پس نیاز نیست که هزینه ی دوباره جهت بازدید از دیدنی های باتومی پرداخت کنید.اگر به هر دلیلی مکان خاصی را مد نظر داشتید که در برنامه تور وجود نداشت،میتوانید به صورت جداگانه جهت بازدید اقدام کنید.اما به صورت کلی برنامه هایی که در گشت شهری باتومی که توسط تورها برگزار میشود کامل هستند و میتوانید روی آن حساب باز کنید.

بنر هزینه دیدنی های باتومی

شهر باتومی دیدنی های زیادی ندارد که بخواهید بابت آن هزینه ای پرداخت کنید و اکثر آن ها رایگان هستند.از معروف ترین دیدنی های باتومی که در گشت بازدید خواهید کرد،میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

پارک میراکل،مجسمه علی و نینو،برج آلفا بت،میدان پیزا،میدان تئاتر،چرخ و فلک باتومی،،میدان اوپا،تور کشتی،تله کابین،تور بوتیناک پارک،آبشار باتومی،کارخانه شراب،مرکز خرید باتومی،گشت شواحل باتومی

هزینه و قیمت تفریحات در سفر باتومی

از مهمترین تفریحات باتومی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. آکواریوم
 2. پاراشوت
 3. فلای بورد
 4. قایق سواری
 5. تورهای رفتینگ
 6. قایق های موزی
 7.  اسکوتر آبی یا جت اسکی
 8. آکواپارک (پارک آبی باتومی)
 9. مایش دلفین ها در دلفیناریوم باتومی
 10. شنا با دلفین ها در دلفیناریوم باتومی

هزینه تفریحات در باتومی از ۲  لاری شروع میشود تا ۱۵۰ لاری ( واحد پول گرجستان).حال این به شما بستگی دارد که کدام یک از تفریحات را انتخاب خواهید کرد.

هزینه غذا در باتومی

مانند همه شهرهای دنیا، باتومی دارای رستوران‌ها و غذاخوری‌های متنوعی است که در کلاس‌های مختلف اقتصادی از مهمانان پذیرایی می‌کنند. در لیست هزینه های سفر به باتومی بهترین قسمتی را به هزینه رستوران‌های شهر نیز اختصاص دهید.

تصویری از بنر هزینه غذا در ترابزون

هزینه رستوران‌های ارزان بین ۱۰ الی ۱۷ لاری بوده و هزینه رستوران‌های متوسط چیزی حدود ۱۵ الی ۳۰ لاری می‌باشد. برای صرف غذا در رستوران‌های لوکس باتومی نیز باید بالای ۳۰ لاری هزینه کنید. فست فودها و غذاخوری‌های خیابانی نیز در همه نقاط شهر در دسترس هستند که هزینه آن‌ها بین ۹ الی ۱۵ لاری خواهد بود.

هزینه اقامت در سفر باتومی

این شهر دارای هتل های زیادی از بوتیک هتل تا هتل های پنج ستاره می باشد.حال این بستگی به شما دارد که چقدر قصد دارید بابت اقامت خود در شهر باتومی هزینه کنید.

بنر هزینه اقامت در سفر باتومی

در طول سفر خود به باتومی می‌توانید در هتل‌ها، مهمان خانه‌ها و اقامتگاه‌های مختلفی که در این شهر دایر شده‌اند اقامت داشته باشید. هتل‌های باتومی امکانات و خدمات مناسبی را به مهمانان خود ارائه می‌دهند و از همین رو انتخاب بسیاری از گردشگران این شهر می‌باشند. هزینه یک شب اقامت در هتل‌های ۳ ستاره باتومی در حدود ۲۳ الی ۴۰۰ لاری می‌باشد، اقامت در هتل‌های ۴ ستاره این شهر حدود ۵۰ الی ۴۸۰ لاری هزینه در بر خواهند داشت و هتل‌های ۵ ستاره باتومی نیز چیزی حدود ۸۵ الی ۱۰۰۰ لاری هزینه می‌برد. انواع مهمان خانه‌ و هاستل باتومی شبی ۱۰ الی ۳۰۰ دلار دریافت می‌کنند و آپارتمان‌های اقامتی نیز به صورت شبانه ۱۰ الی ۵۰۰ لاری هزینه به دنبال خواهند داشت.

هزینه حمل و نقل در شهر باتومی

برای گردش در  باتومی می توانید از اتوبوس و مینی بوس، تاکسی، دوچرخه و البته پیاده روی استفاده کنید.به شما پیشنهاد میدهیم که یک باتومی کارت تهیه کنید. با این کارت می توانید هزینه اتوبوس سواری را پرداخت کنید. این کارت ها برای توریست ها ۰.۳ لاری گرجستان (۵,۰۱۳ تومان) است.

در کل می توان تمام هزینه های حمل و نقل در باتومی را به صورت خلاصه در زیر نشان داد:

 • هزینه بلیت اتوبوس: ۱ لاری گرجستان (۱۶,۷۱۰ تومان)
 • هزینه تاکسی: از ۳ لاری گرجستان (۵۰,۱۳۱ تومان) بالا
 • هزینه مینی بوس: ۰.۴ لاری گرجستان (۶,۶۸۴ تومان) تا ۰.۶ لاری گرجستان (۱۰,۰۲۶ تومان)

نکات کاهش هزینه سفر باتومی

 • محل اقامت خود را در نزدیکی مراکز مهم شهر قرار دهید تا هزینه حمل و نقل کاهش یابد.
 • ترجیحا از رفتن به رستوران های بین المملی و گران خودداری کنید و غذاهای محلی را امتحان کنید.
 • تا جایی که امکان دارد از اتوبوس برای رفت و آمد در داخل شهر استفاده کنید و از باتومی کارت نیز استفاده کنید.
 • در فصل شلوغ به این شهر سفر نکنیدو در فصل هایی که مسافر کم است نسبت به رزرو تورهای گرجستان اقدام کنید.

امیداوریم این نوشته در سفر به شهر باتومی و کاهش هزینه سفر به باتومی برای شما مفید واقع شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه