1. صفحه اصلی
  2. »
  3. مجله گردشگری
  4. »
  5. موزه هنر آذربایجان

موزه هنر آذربایجان

موزه هنر آذربایجان ،بزرگترین موزه هنر در این کشور است.این موزه،در سال ۱۹۳۶ در شهر باکو افتتاح شد و بعدها به نام رستم مصطفی اف که یکی از برجسته ترین طراحان و بازیگران تئاتر آذربایجان بود،نام گذاری شد.این موزه متشکل از دو ساختمان است که در نزدیکی هم واقع شده اند و در مجموع دارای بیش از ۱۵ هزار اثر هنری میشوند.بیش از ۳ هزار مورد اثر در ۶۰ اتاق به صورت دائمی نمایش داده میشود و حدود ۱۲ هزار اثر در انبار نگه داری میشود.موزه نمایشگاه ها را به صورت دوره ای تغییر می دهد تا بیشتر این آثار هنری به طور موقت نمایش داده شود.در ادامه همراه سفریتا باشید تا به معرفی این موزه بپردازیم.

آثار موجود در موزه هنر آذربایجان

هفت اتاق در اولین ساختمان از هنر اروپایی برخوردار است و ده اتاق از هنر روسی استفاده می کند.هنر اروپایی شامل آثار ایتالیایی (Guercino، Leandro Bassano، Francesco Solimena، Lorenzo Bartolini)،آثار فرانسوی (Jules Dupré, Gaspard Dughet, Pascal Dagnan-Bouveret, Jean-Joseph Benjamin-Constant)،آثار هلندی(Frans Hals, Michiel Jansz van Mierevelt, Adriaen Brouwer, Adriaen van Ostade, Justus Sustermans, Pieter Claesz)،آثار آلمانی (Johann Heinrich Roos, Friedrich August von Kaulbach) و آثار لهستانی (Jan Styka) میشود.

تصویری از داخل موزه هنر آذربایجان

تصویری از داخل موزه

دومین ساختمان که در سال ۱۸۸۵ ساخته شد، خانه هنر شرقی را شامل می شود، که به ویژه هنرهای فارسی، ترکی، چینی و ژاپنی به نمایش درآمده است.هنر روسیه به طور چشمگیری با نقاشی های کارل Briullov، آلکسی Venetsianov، واسیلی Vereshchagin، اسحاق Levitan، ولادیمیر Makovsky، والنتین Serov، ولادیمیر Borovikovsky، Vasily Tropinin، کنستانتین Korovin و ایوان Shishkin به نمایش درآمده است.نمونه هایی از آوانگارد روسیه نیز بازسازی شده اند.

تصویری از آثار موجود در موزه هنر آذربایجان

تصویری از آثار موجود در موزه

در بین هنرمندان آذربایجان نقاشی های میر محسن نواب، بهروز کنگارلی، طاهر سالخوف، عظیم عظیم زاده، سالم سالام زاده، وادیی نریمانبکوف، میکائیل عبداللهف، ترول نریمان بیکوف و مجسمه های عمر الداروف به نمایش در آمده اند . آثار استاد بهلولزاده نیز یک اتاق را پر می کند.این موزه همچنین دارای مینیاتورهای قرن ۱۷- ۱۹ و مینیاتورهای قرن هجدهم و نوزدهم و همچنین قاشقهای شربت، ساخته شده از درختان توت را نیز نمایش میدهد.

اولین اثر موزه هنر آذربایجان از سنت پترزبورگ و یک مجموعه شخصی آورده شده است. نمایشگاه های موزه بعدا در کانادا (۱۹۶۶)، کوبا (۱۹۶۷)، سوریه (۱۹۶۸)، فرانسه (۱۹۶۹)، چکسلواکی پیشین، الجزایر (هر دو ۱۹۷۰)، عراق (۱۹۷۱) و غیره نمایش داده شدند.

چطور به موزه هنر آذربایجان برویم؟

این موزه در نزدیکی ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو واقع شده است و به چند طریق در تور باکو میتوانید به آنجا بروید :

  • استفاده از تاکسی های آنلاین در باکو (اولویت آخر باشد.)
  • اگر قصد دارید از طریق مترو به نزدیکی موزه بروید،باید در متروی ایچری شهر پیاده شوید.
  • اگر در یکی از هتل های مرکز شهر باکو اقامت دارید،میتوانید با کمی پیاده روی،به این موزه بروید.اگر قصد دارید از ایچری شهر و دیدنی های نزدیک به آن بازدید کنید،پیشنهاد میدهیم بازدید از موزه هنر را نیز در برنامه خود بگنجانید.(البته اگر به موزه و آثار هنری علاقه مند هستید.)

چند نکته در مورد بازدید از موزه

  1. این موزه سه شنبه تا یکشنبه از ۱۰:۰۰ تا ۱۸:۰۰ باز است.
  2. هزینه بازدید برای هر نفر بزرگسال ۱۰ منات است و کودکان زیر سال رایگان میباشد.
  3. برای اطلاعات بیشتر در مورد این موزه میتوانید به وب سایت رسمی موزه مراجعه کنید.

راستی اگر قصد دارید به شهر باکو سفر کنید،شما میتوانید برای رزرو تور زمینی باکو،ویزای آذربایجان،رزرو هتل در باکو و سایر خدمات با ما در تماس باشید.ما به عنوان کارگزار باکو در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را برای شما مهیا سازیم.

به امید دیدار شما عزیزان در شهر زیبای باکو ….

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه