1. صفحه اصلی
  2. »
  3. مجله گردشگری
  4. »
  5. کاروانسراهای آذربایجان

کاروانسراهای آذربایجان

کاروانسراهای آذربایجان را بشناسید

در طی سالیان گذشته، آذربایجان بخشی از جاده تجاری میان شرق و غرب محسوب می شده است و اجناس مختلفی از مسیرهای زمینی و آبی از این کشور عبور می کرده است.این کشور به عنوان اصلی ترین مرکز مبادلات کالا به عنوان پل ارتباطی میان کشور دوردست چین و اروپای ثروتمند تلقی می شده است.به همین دلیل،قصد داریم در اینجا کاروانسراهای آذربایجان را به شما معرفی کنیم تا در صورت نیاز و در سفر به کشور آذربایجان از آن دیدن کنید.در ادامه همراه سفریتا باشید.

حدود ۲۰۰۰ سال، بازرگانان اجناس را از جاده ابریشم از چین به سمت غرب منتقل می کرده اند. خریداران زیادی از همه ی کشورهای اطراف به شهرهای مختلف آذربایجان از قبیل شاکی(Shaki)، گنجه(Ganja)، باکو(Baku) هجوم می اوردند.روغن، فرش، ابریشم خام، پارچه های ابریشمی، پارچه های نخی، سلاح، میوه های خشک شده، نمک، سنگ های قیمتی از جمله اصلی ترین صادرات آذربایجان بوده است.

این مبادلات برای کاروان های تجاری سود زیادی را در بر داشت اما همواره خطرهایی نیز در کمین بود.به دلیل وجود خطرهای میان راه تجار از تنهایی سفر کردن پرهیز داشتند و غالبا با کاروان های چند هزار نفری و افراد مسلح سفر می کردند.کاروانسرا ساختمانی بود با دیوارهای خارجی مرتفع مجهز به تنها یک در ورودی با پهنا و ارتفاعی مناسب عبور حیواناتی از قبیل شتر. در این مکان آب آشامیدنی برای افراد و حیوانات مهیا بود.

کاروانسراهای باکو

از بی نظیر ترین کاروانسراهای آذربایجان در شهر باکو واقع شده است و تاریخ غنی و کاروانسراهای بی نظیر پایتخت آذربایجان، باکو، سفری توام با لذت و شادمانی را برای گردشگران در تور باکو فراهم می کند.

کاروانسرای بخارا(Bukhara Caravanserai)

این کاروانسرا در اواخر قرن پانزدهم در مسیر تجاری که از دروازه شماخی(Shamakhi) عبور می کرد، ساخته شد. این کاروانسرا نسبتا کوچک و مستطیلی شکل با ۱۸ اتاق گنبدی و حیاطی با حوضی در میان ان بود. بخارا استراحتگاهی زیبا و فوق العاده برای مسافران و تجار بود که پس از خرید و فروش هایشان به انجا باز می گشتند. بخش زیادی از زیبایی های معماری این مکان در قوس و کمان های متعدد موجود در دیواره های داخلی حیاط چشم نوازی می کرد.

تصویری از کاروانسرای بخارا در شهر باکو

تصویری از کاروانسرای بخارا در باکو

کاروانسرای مولتانی(Multani Caravanserai)

درست در موقعیتی کاملا متضاد بخارا، کروانسرای مولتانی(Multani Caravanserai ) یکی از بناهای تاریخی اذربایجان است که از اهمیت ملی برخوردار است. این کاروانسرا در قرن ۱۴ ساخته شده است و اسم ان برگرفته از سهر مولتان (Multan)است. این شهر در حال حاضر در پاکستان واقع شده است. این کاروانسرا نمایی مربعی شکل دارد و معماری ان به سبک دوران قدیم است. در اطراف حیاط بالکون های زیادی به چشم می خورد. همچین اتاق های متعددی برای اقامت افراد در نظر گرفته شده است.

تصویری از کاروانسرای مولتانی در باکو

تصویری از کاروانسرای مولتانی در باکو

کاروانسرای خان(Khan Carvansera)

ساختمان مربعی شکل این کاروانسرا دارای گوشه های مربعی شکل بزرگ و زاویه دار است و با بالکون هایی که در پشت انها اتاق های پذیرایی پنهان گشته محاصره شده است. ورودی های شمالی و جنوبی کاروانسرا به شکل دروازه های مزینی هستند. در قرون وسطی دروازه اصلی ورودی کاروانسرا از سمت دریا بود و جبهه جنوبی آن دو طبقه و نمای دفاعی داشت.اخیرا، ارت گاردن(Art Garden)، به پردازش این بنای تاریخی روی اورده است و گالری های هنری و کارگاه های پیشه ورانه، رستوران ملی و … گرد هم اورده است. امروزه هر یک از اتاق های این کاروانسرا توسط هنرمندان اذربایجانی اراسته شده است.

کاروانسراهای شاکی(Caravanserai in Shaki)

شاکی یکی از قدیمی ترین شهر های آذربایجان به شمار می آید و اندوخته ی معماری کشور نام گذاری می شود. این شهر هزاران بنای تاریخی را در خود جای داده است. در قرن های ۱۸ و ۱۹ پنج کاروانسرای عظیم و مهم در شاکی ساخته شده بود که تنها دو کاروانسرای تا الان باقی مانده است. این دو کاروانسرا از نظر طرح ساختمان، قالب عظیم و سهولت تجارت،از بزرگترین کاروانسراهای آذربایجان و جنوب قفقاز تلقی می شدند.اگر به کنکاش در تاریخ غنی آذربایجان علاقه مند هستید حتما به کاروانسراهای اپر(Upper) و لوور(Lower) سر بزنید.این کاروانسراها در قرن ۱۸ ساخته شده و از سقف های آن برای انباشته کردن کالا ها استفاده می شده است.

تصویری از کاروانسرای upperطبقه اول برای تجارت و طبقه دوم برای اقامت تجار و مسافران بوده است.منظره ی قالب این ساختمان ها کرانه های رودخانه است.تمامی اجرهای به کار برده شده در ساخت این بنا یک اندازه و طاق هایی روی هم افتاده دارد. امروزه این کاروانسرا تبدیل به هتلی به نام هتل شاکی سرای(Shaki Saray Hotel) شده است. دروازه های عظیم قدیمی و زنگ های بزرگ توجه مهمانان این هتل را به خود جلب می کند.

تصویری از کاروانسرای lower

تصویری از کاروانسرای lower

کاروانسراهای گنجه(Caravanserais in Ganja)

دومین شهر بزرگ اذربایجان،گنجه، با گنجینه ی معماری های خود توجه زیادی را به خود جلب کرده است.به علت موقعیت مکانی ان که در جاده ی اصلی تجاری واقع شده است، این شهر به عنوان مرکز مهم تجاری در خاورمیانه محسوب می شده است. این شهر به دلیل وجود کاروانسراهای زیبا شهرت فراوان دارد.

کاروانسرای شاه عباس(Shah Abbas Caravanserai)

این کاروانسرا در اوایل قرن ۱۷ طبق دستور شاه عباس در گنجه ساخته شده است. این کاروانسرا بخشی از معماری های تاریخی ساخته شده توسط شیخ بهاالدین(Sheykh Bahauddin) ساخته شده است. این کاروانسرای دو طبقه که به شیوه ی بناهای شرقی ساخته شده بود دارای ۱۵ راهرو و ۵۴ اتاق می باشد. مکان های برای حیوانات در حیاط نیز در نظر گرفته شده بود.

در این کاروانسرا، خدمه، اشپزها و نوازندگانی برای راحتی و اسایش مهمانان مشغول به کار بوده اند.در اواخر قرن ۲۰ دانشگاه علوم انسانی گنجه به این ساختمان منتقل شد.موزه شاعر معروف (Mashati Ganjavi) نیز در این کاروانسرا واقع شده است. پس از بازسازی این بنا، کاروانسرا تبدیل به موزه شد.این،یکی از معروفترین کاروانسراهای آذربایجان است.

کاروانسرای شاه عباس در گنجه

کاروانسرای شاه عباس در گنجه

کاروانسرای (Ugurglu Khan)

این بنا در اوایل قرن ۱۷ توسط معمار شیخ بهاالدین محمد عامل(Sheikh Bahaddin Mohammed Amil) ساخته شد.برخی به اشتباه بر این باورند که این کاروانسرا نام خود را از پسر اخرین پادشاه گنجه گرفته است اما ساخت این بنا در ائایل قرن ۱۷ اغاز شده است و این در حالیست که پسر پادشاه در قرن ۱۸ به دنیا امده است. این احتمال وجود دارد که هزینه های ساخت این کاروانسرا توسط Ugurglu Khan برادرزاده ی فرمانده ی گنجه Murtuzaguluhana Ziyadoglu تامین شده است.

پس از تصرف گنجه توسط ارتش روسیه در سال ۱۸۰۴، این کاروانسرا مانند بقیه مایملاک این منطقه توقیف شد. پس از مدتی یکی از تالارهای این کاروانسرا توسط تولیدکنندگان روسری های ابریشمی Sherbatlars اجاره شد و از پس مردم این کاروانسرا را Sherbatchi می نامیدند.

موفق باشید.

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه