1. صفحه اصلی
  2. »
  3. مجله گردشگری
  4. »
  5. نمادهای معماری مدرن باکو

نمادهای معماری مدرن باکو

باکو همواره به خاطر ظاهر معماری آن مشهور است.در صحنه شهری، شاهکارهای معماری باستانی، مانند برج دختر یا قصر شیروانشاهان، برای سالهای سال با ساختمانهای دوران کلاسیکی اولین رونق نفت و ساختمانهای مینیمالیستی شوروی هماهنگی داشتند.اما زمان حرکت می کند و اکنون، همراه با توسعه سریع کشور، ظاهر باکو تغییر چشمگیری داشته است.در ادامه همراه سفریتا باشید تا به بررسی نمادهای معماری مدرن باکو بپردازیم.

مجتمع پارک بلوار

مرکز خرید و تفریحی پارک بلوار، شاید اولین نمونه معماری فوق العاده مدرن در باکو بود.امروز همچنان تحسین برانگیز است: شکل ساده ای از نما و زیبایی های منحصر بفرد در ساخت و ساز بلوار باکو باعث شده است تا هر شب گردشگران به آنجا رفته و از قدم زدن در ساحل دریای خزر لذت ببرند.Park Bulvar فورا یک مکان ملاقات محبوب برای شهروندان بود که فرمت جدیدی از سرگرمی را ارائه می داد: معلوم می شود که نه تنها مغازه ها می توانند در یک مرکز خرید واقع شوند، بلکه  سینما، پلاتاریوم، مرکز بازی کودکان و بسیاری از کافه ها و رستوران های متنوع را میتوان در این بلوار یافت.

تصویری از مجتمع پارک بلوار باکو

تصویری از مجتمع پارک بلوار باکو

برج های شعله

امروزه با وجود شهرت برج های شعله، متشکل از سه ساختمان جداگانه،باکو مدرن تر شده است.افتتاح این مجتمع به طور مداوم به تعویق افتاد و شهروندان پنج سال منتظر بودند.و در نهایت، در سال ۲۰۱۲، برجهای شعله در مقابل ساکنان باکو در تمام شکوه و جلال آنها ظاهر شدند و هرکدام با روشنایی خود به هم پیوستند. سطح برج ها به طور کامل تحت پوشش صفحه نمایش های LED است که تصاویر مختلف متحرک تصویری را که از دورترین نقاط شهر قابل مشاهده هستند، نشان می دهد.

تصویری از برج های شعله

تصویری از برج های شعله

شایان ذکر است که پوشش ساختمانهای برجهای شعله به عنوان یکی از بهترین و معروفترین نظرسنجی ها در زمینه برنامه ریزی شهری به عنوان یک نظرسنجی در سطح جهان شناخته شده است. علاوه بر این، یکی از بلندترین ساختمان ها در آذربایجان (۱۸۲ متر) است.در حال حاضر یکی از برج ها به محل سکونت اختصاص یافته است، دومین برج به عنوان یک مرکز کسب و کار است و بخش سوم توسط برند جهانی Fairmont به عنوان هتل اشغال شده است. همچنین در برج های شعله تنها سینما IMAX در باکو واقع شده است.به هر حال، یکی از نسخه های برنامه Build It Bigger در Channel Discovery به ساخت مجموعه Complex Flame Towers اختصاص داده شد.میتوان گفت مشهورترین گزینه در بین نمادهای معماری مدرن باکو برج های شعله میباشد.

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

مرکز حیدر علی اف، طراحی شده توسط معمار زها حدید، اولین زن تاریخ که جایزۀ پریتزکر را به خود اختصاص داده است، شهرت کمتری کسب کرده است. طراحی ساختمان قابل توجه است که عملا از خطوط مستقیم استفاده نمی کند، فقط شکل های موج شفاف را به رخ میکشد.این ساختمان پیچیده که در سال ۲۰۱۲ افتتاح شد، شامل سالن نمایش، موزه، سالن نمایشگاه، یک کتابخانه و یک پارک بزرگ است و یکی از مهمترین دیدنی های باکو است که در تور باکو از آن بازدید میشود.سالن اصلی این مرکز به طور کامل برای ساخت آکوستیک کامل ساخته شده از چوب طبیعی و دارای منحنی صاف است. این بنا اغلب کنسرت های موسیقی کلاسیک را برگزار می کند.

تصویری از مرکز فرهنگی حیدر علی اف

تصویری از مرکز فرهنگی حیدر علی اف

در نمایشگاه،سالن های نمایشگاه فرهنگی، نمایشگاه های منحصر به فرد نمایش داده می شود، که منعکس کننده تاریخ و میراث فرهنگی آذربایجان است.مرکز حیدر علی اف در سال ۲۰۱۴ جایزه طراحی سال را به عنوان بهترین ساختمان در جهان دریافت کرد. ساخت این مجتمع نیز در برنامه های کانال کشف و علم پوشش داده شد.این یکی از معروفترین نمادهای معماری مدرن باکو میباشد.

تالار کریستال

ساخت مجتمع در زمان مسابقه یوروویژن که در سال ۲۰۱۲ در باکو برگزار شد، به پایان رسید.سالن کریستال مجهز به سیستم های نورپردازی مدرن پویا در سالن و خارج از سالن است که به شما امکان ایجاد جلوه های مختلف را می دهد.به عنوان مثال، در مسابقه یوروویژن، روشنایی دیوارهای بیرونی، رنگ پرچم کشورهای شرکت کننده را باز تولید کرد.
تصویری از تالار کریستال در شهر باکو

Architects > GMP International GmbH

سازنده جلوه های ویژه – شرکت سوئیسی Nüssli International AG ادعا می کند که هیچ یک از شهرهای جهان تا به حال هیچ چیز مانند این نداشته است.مجموعه کریستال یک محل جهانی است که می تواند نه تنها کنسرت های ستاره های جهان بلکه رویدادهای ورزشی را نیز ارائه دهد. به عنوان مثال، بخشی از مسابقات اولین بازی های اروپایی در سال ۲۰۱۵، در سالن کریستال برگزار شد.یکی دیگر از نمادهای معماری مدرن باکو که شهرت زیادی دارد میباشد.

تصویری از برج سوکار در شهر باکو

تصویری از برج سوکار در شهر باکو

یک آسمان خراش زیبا – یکی از بلندترین ها در آذربایجان، برج SOCAR در خیابان حیدر علی اف در باکو واقع شده است. پس از باز شدن، این ساختمان به ساختمان اصلی شرکت دولتی نفت آذربایجان تبدیل شد.این ساختمان ۲۰۹ متر ارتفاع دارد و برای شکل های صاف آن قابل توجه است،که نمادی از جریان حرکتی آتش است – ایده مرکزی طراحی آسمانخراش در سبک بیانگر ساختاری و در ابتدا باید دو ساختمان، به نظر می رسید که با یکدیگر هماهنگ بود، اما بعدا پروژه تغییر یافت.داخل ساختمان،طوری طراحی شده است که علاوه بر بیش از ۲۲۰۰ نفر گنجایش،اتاق کار، پنج اتاق کنفرانس، یک مرکز تناسب اندام و چندین اتاق غذاخوری وجود دارد.

شهر سفید باکو

شهر سفید باکو یک منطقه کامل با ساختمان های آینده دار است. این منطقه در سایت شهر سیاه، که از اواخر قرن نوزدهم در بخش شرقی باکو بوجود آمد، به عنوان میراث اولین رونق نفت و نتیجه فعالیت های برنامه ریزی شهری در گذشته دور افتاده است.این منطقه بیش از ۱۰۰ سال در صنعت نفت نقش مهمی ایفا کرد، فعالیت هایی را برای پردازش، ذخیره سازی و حمل و نقل “طلای سیاه” انجام داده است.در حال حاضر، منطقه صنعتی سابق تبدیل به یک مرکز تجاری فوق العاده مدرن پایتخت می شود که هدف اصلی آن یکپارچگی اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی است.
تصویری از شهر سفید باکو

تصویری از شهر سفید باکو

در اینجا شما می توانید ساختمان اداری شهر باکو را که در بهترین سنت های مدرنیسم ساخته شده است، ببینید.ساخت و ساز بازار سفید شهر، که وعده تبدیل شدن به بزرگترین مرکز خرید و تفریحی در باکو است، در حال چرخش است. یک پیست اسکی روی یخ اندازه ی المپیک، صدها فروشگاه، کافه، رستوران، امکانات تفریحی و غیره در آنجا قرار دارد.


راستی اگر قصد دارید به شهر باکو سفر کنید،شما میتوانید برای رزرو تور زمینی باکو،ویزای آذربایجان،رزرو هتل در باکو و سایر خدمات با ما در تماس باشید.ما به عنوان کارگزار باکو در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را برای شما مهیا سازیم.

به امید دیدار شما عزیزان در شهر زیبای باکو ….

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه