1. صفحه اصلی
  2. »
  3. مجله گردشگری
  4. »
  5. برج های شعله باکو

برج های شعله باکو

یکی از مشهورترین جاذبه های توریستی باکو،برج های شعله است که تقریبا از هر جای باکو میتوان آن را مشاهده کرد.اگر قصد دارید به باکو سفر میکنید،مسلما برای شما جالب خواهد بود که با برج های شعله باکو آشنا شوید.به همین منظور ما در این نوشته قصد داریم تا در مورد آن توضیحاتی ارائه دهیم.در ادامه همراه سفریتا باشید.

تاریخچه برج های شعله باکو

این برج های حدود ۱۸۰ متری در سال ۲۰۱۲ و با هزینه ۳۵۰ میلیون دلار برافراشته شده اند.تا نماد درخشانی برای شهر تازه بازسازی شده باکو باشند و از دور مانند شعله می درخشند..احتمالا موقعیت آنها در باکو ناخواسته نبوده است. ساختن آنها بر روی تپه که از تمام شهر مشخص باشد و در انتهای بلوار کنار دریا که شهروندان باکو همیشه در آن به تفریح مشغولند قطعاً اتفاقی نیست. زمانی که شما می خواهید افتخارات خود را به رخ کسی بکشید چنین جایی را انتخاب میکنید.

تصویری از برج های شعله باکو

تصویری از برج های شعله

ساخت این برج‌ها معترضانی را هم به همراه داشت.خیلی از افراد معتقدند این برج ها بسیار عجیب و غریب هستند و فقط برای خریدن نگاه مردم ساخته شدند.در واقع برای این که همه مردم بفهمند که ۳۵۰ میلیون دلار خرج برداشت تا در این مکان ساخته شود سخت است.البته بیراه هم نیست چون در واقع نمی توانید متوجه آن نشوید!

ساختار برج های شعله باکو

این برج ها شیشه ای هستند اما احتمالا مانند این برج ها را تا به حال ندیده اید و همچنین کاملاً با فرهنگ این شهر مرتبط است.اگرچه شعله ای بر روی پرچم آذربایجان وجود ندارد اما نشان ملی این کشور شامل شعله هم میشود و آتش برای قرن ها نشان ملی آن ها بوده است. حتی نام آذربایجان تقریباً به معنی سرزمین آتش است. با وجود تمام چاه های گاز و آتشفشان های این کشور کاملا منطقی به نظر می رسد که معماران و طراحان این برج ها اسم شعله را برایشان انتخاب کردند.

  • ساختمان شمالی ۳۳ طبقه دارد و استفاده ی آن به صورت هتل (هتل فیرمونت) است.
  • یکی از برج های شعله ۳۹ طبقه و ۱۳۰ آپارتمان مسکونی دارد.از این ساختمان به صورت مسکونی استفاده می شود.
  • کوچکترین ساختمان برج های شعله ( ساختمان غربی) نیز ۲۸ طبقه دارد و به عنوان مجتمع تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد.
تصویری زیبا از برج های شعله باکو در شب

تصویری زیبا از برج های شعله در شب

آسمان خراش های شعله ( Baku Flame Towers ) بلندترین برج های باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان هستند. ارتفاع این برج ها با هم متفاوت هستند بلند ترین آن ها ۱۹۰ متر ( ۶۲۰ فوت ) و کوچک ترینشان ۱۴۰ متر می باشند و شکلی منحنی و کاملا شبیه به شعله های آتش دارند. مساحت کل برج های شعله ۲۴۵,۰۰۰ متر مربع می باشد.هر یک از ساختمان های این برج کاربری خاصی دارند اولین برج کاملا مسکونی، دومین برج تماما هتل و سومین برج محل قرار گیری دفاتر و مراکز تجاری می باشند.

نمای برج های شعله از پارک بلوار باکو

نمای برج های شعله از پارک بلوار باکو

در نمای برج های شعله ۱۰,۰۰۰ لامپ ال ای دی که از شرکت های انگلیسی و چینی اوسرام ( osram traxon ) و ورتار ( vetar ) تهیه شده اند به کار رفته اند و برج ها را به صورت صفحه ی نمایش بزرگی در آورده اند که در شب روشن و برج ها را کاملا شبیه به شعله های آتش می کنند. به عبارتی دیگر این ال ای دی ها قابلیت دارند که انواع و اقسام طرح های رنگی و زیبا را روی نمای اصلی برج ها به نمایش در بیاورند.ساختمان های شعله کاربرد اداری و مسکونی را هم زمان دارند در این برج ها هم هتل برای استراحت و اقامت وجود دارد و هم بلوک های اداری و فروشگاه های لوکس.

تصویر نزدیک از برج های شعله باکو

تصویر نزدیک از برج های شعله

با توجه به سابقه ی آتش پرستی در آذربایجان شکل ظاهری این برج ها از آتش که نماد انرژی و ابدیت در باکو است برگرفته اند. از بالا که به برج ها بنگریم گویا به صورت مثلث هستند و هر برج بر روی گوشه ای از این مثلث ساخته شده است.

برجهای شعله و بلوار باکو در یک روز بارانی

برجهای شعله و بلوار باکو در یک روز بارانی

برج های شعله باکو عنصری برجسته از فرهنگ و تاریخ آذربایجان را در بر گرفته است و طراحان این بنا تمامی این سمبل های اجتماعی و فرهنگی را در محیط شهر برپا کرده اند.اگرچه این برج زرق و برق کمتری دارد ولی همین موضوع برای برج‌های شعله باکو نیز صدق می‌کند.

البته باید از پیش بدانید که آذربایجان به معنی سرزمین آتش است تا بتوانید مربوط بودن این بنا را به آذربایجان درک کنید. این فقط یک برج برای نشان دادن ثروت نیست بلکه قصد دارد فرهنگ این کشور را به نمایش بگذارد. اگر هنوز معماری می تواند جادوی هویت ملی خودش را داشته باشد پس بقیه جنبه‌های زندگی در هر کشوری میتواند خاص باشد.

نمای برج های شعله باکو از داخل ایچری شهر

نمای برج ها از داخل ایچری شهر

فرهنگ هر ملت اشتیاق خاصی برای نگه داشتن جایگاه خود در میان شهرها دارد. البته که همه در همه جای دنیا پیتزا دوست دارند. اما چیزی به ما میفهماند قرار نیست ما در دنیایی که همه چیز و همه جا شبیه به یکدیگر است و شاید حس محبوس شدن به ما القا کند، زندگی کنیم.مطمئنا تا حدودی شهر ها و ساختمانها شبیه به یکدیگر خواهند بود اما بنا های خاصی مانند برج های شعله باکو به ما یادآوری می‌کنند که هنوز هم چیزهای متفاوتی در دنیا برای ساختن باقی مانده است. فقط باید کمی خلاق باشیم.

تصویری از برج های شعله باکو در شب

چطور به این برج ها برویم؟

اگر در تور باکو قصد دارید از این برج ها دیدن کنید،چند راه وجود دارد :


راستی اگر قصد دارید به شهر باکو سفر کنید،شما میتوانید برای رزرو تور زمینی باکو،ویزای آذربایجان،رزرو هتل در باکو و سایر خدمات با ما در تماس باشید.ما به عنوان کارگزار باکو در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را برای شما مهیا سازیم.

به امید دیدار شما عزیزان در شهر زیبای باکو ….

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه