1. صفحه اصلی
  2. »
  3. مجله گردشگری
  4. »
  5. پارک ملی قوبوستان

پارک ملی قوبوستان

در حالیکه باکو در حال خرج کردن مقدار زیادی پول برای پروژه‌های معتبر و پیست های اتومبیلرانی است، جاذبه های توریستی کمتر شناخته شده آذربایجان آنقدرها هم پر زرق و برق نیستند. راننده تاکسی ها و ساکنین همه چیز را درباره آنها می‌دانند، اما به نظر می رسد آنقدر مهم نیستند که بخواهند برای جذب توریست،پولی خرج این مکان ها کنند.یکی از دیدنی های باستانی در اطراف شهر باکو کمتر به آن توجه شده،پارک ملی قوبوستان است و شاید شما تا به حال نام آن را نشنیده باشد.در ادامه همراه سفریتا باشید تا به معرفی پارک ملی قوبوستان بپردازیم.

پیش زمینه پارک ملی قوبوستان

منظره فرهنگی هنری قوبستان سه منطقه از یک فلات،تخته سنگ های صخره ای را که از نیمه بیابان جمهوری آذربایجان مرکزی بیرون می آید ، پوشش می دهد ، با یک مجموعه برجسته از بیش از ۶۰۰۰ حکاکی سنگی که گواهی بر ۴۰،۰۰۰ سال هنر سنگی است.این سایت همچنین بقایای غارهای مسکونی ، شهرکها و قبرها را نشان می دهد.این سایت که مساحت ۵۳۷ هکتار را شامل می شود ، بخش بزرگی از پارک ملی قوبوستان است.بیشتر این محوطه باستانی،شبیه به یک موزه ای در فضای باز است.

تصویری از ورودی پارک ملی قوبوستان

رسماً منظره فرهنگی هنری راک Gobustan یک سایت تپه و کوه است که انتهای جنوب شرقی خط الراس کوه بزرگ قفقاز را اشغال می کند و در غرب شهرک قوبوستان ، حدود ۴۰ مایل (۶۴ کیلومتری) جنوب غربی مرکز شهر باکو در ساحل غربی دریای خزر واقع شده است.
در سال ۱۹۶۶ ،پارک ملی قوبوستان ،در تلاش برای حفظ منبت کاری های باستانی ، یادگارها ، آتشفشان ها و سنگ های گاز در منطقه به عنوان یک مکان تاریخی ملی آذربایجان اعلام شد. در سال ۲۰۰۷ به خاطر کیفیت و تراکم نقش برجسته های هنری سنگی خود که به تصویر کشیدن تصاویری از شکار ، جانوران ، گیاهان و سبک های زندگی در دوران پیش از تاریخ و به دلیل تداوم فرهنگی بین “ارزش جهانی برجسته یونسکو”  ، به عنوان “ارزش جهانی برجسته” شناخته شد.
تصویری از پارک ملی قوبوستان
حکاکی های سنگی شهادت استثنایی برای شیوه زندگی است و به شکلی که آنها نشان می دهند فعالیتهای مرتبط با شکار و ماهیگیری در زمانی که آب و هوا و پوشش گیاهی منطقه مرطوب تر از امروز بوده است ناپدید شده است.
تصویری از حکاکی های باستانی در پارک ملی قوبوستان

تصویری از حکاکی های باستانی

اولین کاوش های باستان شناسی در پارک ملی قوبوستان از دهه ۱۹۳۰ آغاز شد. در سال ۱۹۳۹-۱۹۴۰ ، باستان شناس آذربایجانی ، ایساک جعفرزاده ، در اینجا حدود ۳۵۰۰ نقاشی سنگی ، علائم و همچنین چاله های ساخته شده توسط انسان ، سوراخ در صخره ها و غیره را کشف کرد و از سال ۱۹۶۵ ، یک گروه علمی ویژه،مشغول تحقیق در مورد بناهای تاریخی قوبوستان بودند و تحقیقات باستان شناسی در بیش از ۲۰ مسکن و پناهگاه ، بیش از ۴۰ تپه دفن انجام شده است.
تصویری از حکاکی های باستانی در پارک ملی قوبوستان

حکاکی های باستانی

کاوشگر و مسافر مشهور نروژی ، Thor Heyerdahl که بارها و بارها به آذربایجان سفر کرده بود ، پس از مطالعه petroglyphs Gobustan ، در مورد خویشاوندی نروژی ها و آذربایجانی ها به نتیجه ای حسی رسید. وی شباهت کشتی های به تصویر کشیده شده بر روی صخره ها را به کشتی هایی که وایکینگ ها از آنها استفاده می کردند ، کشف کرد و نتیجه گرفت که وایکینگ ها سفر خود را به سمت غرب از اینجا آغاز کرده اند.

آتشفشان پارک ملی قوبوستان

تنها صدایی که در این منطقه شنیده می شود صدای فوران است، که صدای خیلی عجیبی دارد.حس عجیبیست که در سکوت مطلق قدم بزنید و تنها صدایی که به گوشتان می رسد صدای فوران کردن  باشد.

تصویری از آتش فشان های قوبوستان
آتش فشان های قوبوستان

این گل ها از اعماق زمین بیرون می آیند، جایی در اعماق زمین که آب با دمای بالا به جوش می آید، با خاک و مواد معدنی ترکیب میشود و راه خود را به سطح زمین پیدا میکند. و از چاله های کوچکی مثل تصویر بالا بیرون میزند. بعضی از گل فشان ها دائماً در حال حباب درست کردن هستند و حس چکه کردن شیر آب را برایتان تداعی خواهند کرد و این یعنی همه جا پر از گل است و بهتر است کفش مناسب همراه داشته باشید.

چطور به قوبوستان برویم؟

بهتر است به دنبال یک تور تاکسی سازمان یافته یا چیزی شبیه به آن بگردید تا بتوانید به راحتی از پارک ملی قوبوستان دیدن کنید. اصولاً هتل ها راننده هایی دارند که این کار را انجام می دهند و یا می توانید خودتان از یک راننده تاکسی بپرسید تا شاید او شما را راهنمایی کند.در ضمن در مسیر آتشفشان های قوبوستان چند مکان دیدنی دیگر هم وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.فقط توجه داشته باشید که از قبل هزینه تور را طی کنید که مشکلی پیش نیاید.

تصویری از موزه ی پارک ملی قوبوستان

تصویری از موزه ی قوبوستان

این مکان بسیار مشهور است و پیشنهاد میدهیم در تور باکو به این مکان بروید.همچنین یک موزه زیبا با آثار هنری و اطلاعات باستان شناسی دارد و شما می توانید در مورد جزئیات هر اثر اطلاعاتی کسب کنید و همینطور یک پارک زیبا با چشم اندازی فوق العاده دارد. بچه های زیادی برای بازدید از طرف مدرسه به اردو آورده میشوند.

در مسیر برگشت،نزدیک به باکو دو مکان دیدنی وجود دارد که ارزش وقت گذاشتن را دارند. اولی منطقه نفتی جیمز باند است که البته به اندازه فیلم های جیمز باند هیجان انگیز نیستند در واقع فقط یک منطقه نفتی هستند که از آن ها برای فیلمبرداری فیلم “دنیا کافی نیست” استفاده شده است. ولی احتمالا وقتی از بازدید گل فشان ها برمی گردید به اندازه کافی دکل نفتی دیده اید و شاید دیگر اهمیتی نداشته باشد.مکان دوم که شاید برای شما هم جذاب تر باشد مسجد بی بی هیبت است.خیلی زیباست.

تصویری کلی از مسجد بی‌بی‌ هیبت در آتشفشان های قوبوستان


راستی اگر قصد دارید به شهر باکو سفر کنید،شما میتوانید برای رزرو تور زمینی باکو،ویزای آذربایجان،رزرو هتل در باکو و سایر خدمات با ما در تماس باشید.ما به عنوان کارگزار باکو در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را برای شما مهیا سازیم.

به امید دیدار شما عزیزان در شهر زیبای باکو ….

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه