1. صفحه اصلی
 2. »
 3. مجله گردشگری
 4. »
 5. ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو

ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو

ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو، مرواریدی در قلب میراث فرهنگی آذربایجان است که دارای هزاران سال قدمت است و در مرکز تاریخی باکو قرار گرفته است و به عنوان نماد ملی کشور آذربایجان شناخته میشود.این نماد تاریخی،با نام آکروپلیس ( دژ) باکو،ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو شناخته میشود و نام خود را در پی توسعه اقتصادی قرن نوزدهم گرفته است.همانطور که صنعت نفت در باکو توسعه یافت، شهر فراتر از دیوارهای قلعه گسترش یافت، بنابراین یک شهر درونی و بیرونی شکل گرفت. شهر درونی هنوز یک موجود زنده با زیرساخت است و حدود ۱۳۰۰ خانوار در آن زندگی میکنند.

باستان شناسی در ایچری شهر

در مطالعه تاریخ جهانی، باکو و شبه جزیره آبشرون،به عنوان یکی از اولین سایت ها در زمینه توسعه فرهنگ باستانی، اهمیت دارد.در میان آثار فرهنگی کشف شده در اینجا، مواد ناشناخته ای، کلیدی برای باستانشناسی در طول ۲۰۰ سال گذشته ارزش خاصی دارند.بدین ترتیب، در میان یافته هایی که از حفاری در بخش های مختلف آبشرون به دست آمده است، میله های ابسیدی و کوره، که به طور گسترده در تبادل قبل از پول استفاده میشد کشف شده است.

آنها شواهدی پیدا کرده اند که در میان قفقاز جنوبی از دوران برنز (هزاره ۴ قبل از میلاد – هزاره دوم / قبل از میلاد)، از جمله در Icheri Sheher، محل سکونت اولیه در آنچه که اکنون باکو است، وجود داشته است.کشف سکه از دوره هخامنشی نشان می دهد که این قلمرو توسط فرهنگ های باستانی شناخته شده و در روابط تجاری خاص مورد استفاده قرار داشته است.

جاذبه های شهر قدیمی باکو

بهتر است بدانید که اگر چه شهر قدیمی باکو،خود به عنوان یکی از مهمترین دیدنی های باکو شناخته شده است،اما داخل آن جاذبه های دیگری موجود است که هر گردشگری را در تور باکو به سمت خود برای بازدید جذب میکند.به زبانی ساده تر،اگر به شهر باکو سفر کرده باشید و از این قسمت بازدید نکنید،گویی که اصلا به این شهر سفر نکرده اید.در ادامه،قسمت های مختلف ایچری شهر را معرفی خواهیم کرد.

برج دختر یا قیز قالاسی

صدها ساختار معماری تاریخی در ناحیه ای بزرگتر از ۲۲٫۵ هکتار وجود دارد که در اثر دیوارهای قلعه احاطه شده است. چهار قسمت از آنها بین المللی و بیست و هشت قسمت از اهمیت ملی برخوردارند. در سال ۲۰۰۰ “ایچری شهر” همراه با برج دختر و مجتمع شیروانشاه به فهرست میراث فرهنگی جهانی اضافه شد و توسط یونسکو به عنوان یک معماری تاریخی-معماری حفظ می شود.

تصویری از برج دختر یا قیز قالاسی در ایچری شهر

برج دختر باکو در شکل استوانه ای بر روی یک سنگ بزرگ رو به دریا ساخته شده است.این برج ۳۱ متر ارتفاع دارد.سمت شمالی ۲۸ متر و در جنوب دیوارها ۵ متر ارتفاع دارند.یک چاه آب ۱۳٫۵ متری نیز در این برج وجود دارد.اگر در گشت شهری باکو،قصد داشته باشید از این برج دیدن کنید،باید ۱۰ منات به عنوان ورودی پرداخت کنید.پیشنهاد میدهیم از بالای این برج،نگاهی به شهر داشته باشید.

مسجد محمد

مسجد محمد یک بنای تاریخی مربوط به دوره اسلامی باستانی است که در ایچری شهر واقع  شده است. در نمای شمالی این مسجد کتیبه ای به زبان عربی وجود دارد: این مسجد توسط استاد محمد بن ابوبکر ساخته شده است.تاریخ ساخت این مسجد همزمان با سلطنت شروانشاه فریبرز اول است.در آن زمان، قاضی شهر، رئیس نامیده شد.رئیس از بین اقشار ثروتمند مردم انتخاب میشد.ماموریت او این بود که خواسته های پادشاه را به مردم شهر و شکایات مردم را به پادشاه منتقل کند.

تصویری از مسجد محمد در ایچری شهر

در اغلب اوقات این موضوع با مخالفت شیروانشاه مواجه میشد. همچنین کارگران شهر را رهبری می کرد.او در عملیات عمده تجارت و مالی فعال بود.تچارت منبع اصلی درآمدش بود.در همان زمان،او از کشاورزی نیز بهره گرفت.رئیس،ساختمان ها،مساجد،حمام ها و …را میساخت.این مسجد نیز توسط رئیس ساخته شده است.

مجموعه کاخ شیروانشاهان

کاخ شیروانشاهان،آخرین اقامتگاه شیروانشاهان بوده است.اقامت و حکمرانی آنان در این کاخ حدود ۱۰۰۰ سال طول کشید.این کاخ مستحکم ترین بنای ساخته شده ی آذربایجان در قرون وسطی بوده است.در نظر داشته باشید که برای بازدید از این مجموعه باید ورودی پرداخت کنید.(۱۰ منات)

تصویری از کاخ شیروانشاهان

محوطه شهر قدیمی باکو

محوطه ی ایچری شهر نیر جذابیت خاص خود را دارد.وقتی وارد آن شوید،خواهید دید که سنگ فرش های زیبا،ساختمان ها قدیمی،کوچه های تو در تو،بازارهای محلی،هتل های مختلف،رستوران های معروف و …. نظر هر گردشگری را جذب خواهد کرد.بهتر است بدانید که این منطقه از باکو،یکی از گرانترین و معروف ترین نقاط است که میتوان در آن اقامت داشت.

تصویری از محوطه ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو

صرفا اگر قصد دارید در مرکز شهر باکو،هتل رزرو کنید،نیم نگاهی به هتل های شهر قدیمی باکو هم داشته باشید.زیرا با اقامت در این نقطه از شهر زیبای باکو،به اکثر دیدنی ها و جاذبه های اصلی شهر دسترسی خواهید داشت و هزینه های سفر به باکو را تا حد زیادی کاهش خواهید داد.لازم به ذکر است که بهترین هتل موجود در شهر قدیمی،هتل شاه پالاس است.

چطور به ایچری شهر برویم؟

 • این جاذبه اینقدر معروف است که نیاز به آدرس نخواهید داشت.
 • در سفر به باکو از هر کسی بپرسید که شهر قدیمی باکو در کدام قسمت است شما را راهنمایی خواهد کرد.
 • با رفتن به متروی ایچری شهر،با چند قدم پیاده روی به این منطقه تاریخی خواهید رسید.
 • در نظر داشته باشید که میتوانید از ساعت ۸ صبح الی ۲۲ از این مجموعه دیدن کنید.

راستی اگر قصد دارید به شهر باکو سفر کنید،شما میتوانید برای رزرو تور زمینی باکو،ویزای آذربایجان،رزرو هتل در باکو و سایر خدمات با ما در تماس باشید.ما به عنوان کارگزار باکو در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را برای شما مهیا سازیم.

به امید دیدار شما عزیزان در شهر زیبای باکو ….

نظر کاربران :

 • user
  sina

  عاشق شهر قدیم باکو ام ، تلفیق مدرنیته و سنت در کنار یکدیگر

  • user
   User1

   بله همینطوره دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه