1. صفحه اصلی
  2. »
  3. مجله گردشگری
  4. »
  5. کاخ اسماعیلیه باکو

کاخ اسماعیلیه باکو

یکی از بناهای قدیمی که در مرکز شهر باکو واقع شده است و پیشنهاد میشود در کنار دیگر جاذبه های توریستی از آن بازدید کنید کاخ اسماعیلیه است.این بنا یک ساختمان تاریخی است که امروز به عنوان آکادمی علوم آذربایجان فعالیت می کند و از معماری های عالی باکو است که در سال ۱۹۱۳ و برای بزرگداشت به یاد اسماعیل که فرزند میلیونر نفت آذربایجان موسی نقییف بود ساخته شده است.در ادامه همراه سفریتا باشید تا به معرفی کاخ اسماعلیه باکو بپردازیم.

تاریخچه کاخ اسماعیلیه باکو

موسی نقییف همیشه به سبک گوتیک Palazzo Contarini degli Scrigni e Corfu علاقه مند بود و می خواست برای پسرش در باکو ساختار قابل مقایسه ای بسازد. کاخ Ismailliya توسط معمار لهستانی معروف Józef Płoszko ساخته شده است.او معمار لهستانی را در سال ۱۹۰۵ به سوئیس فرستاد تا پروژه کاخ سوئیس را برای ساخت آتی اسماعیلی آماده کند.

تصویری از کاخ اسماعیلیه باکو

تصویری از کاخ اسماعیلیه در شب

از آنجایی که این روش خیلی طول کشید ، معمار مجبور شد ۳ سال در سوئیس بماند.در ۲۱ دسامبر سال ۱۹۰۸ در مراسم بزرگداشت امام ، ساخت بنای اسماعیلیه آغاز شد. در ۷ آوریل ۱۹۱۳ ، این کاخ شروع به کار کرد. کاخ اسماعیلیه به سبک گوتیک ونتو ساخته شده است. عبارات زیر با حروف طلایی بر روی نمایهای جلویی و جانبی ساختمان حک شده است تا نشان دهد این بنا برای انجمن خیریه مسلمانان طراحی شده است :

انسان با کار بالا می رود و تنها با کمک کار می تواند به هدف خود برسد. “” کار انسان را آفرید. ” “یک شخص باید از بدو تولد تا مرگ به دنبال دانش باشد.” “مسلمانان ، قرن شما با شما می میرد. فرزندان خود را برای آینده آماده کنید. ” “با وجود طول راه ، برای دانش تلاش کنید.

تصویری از سردر کاخ اسماعلیه باکو

تصویری از سردر کاخ

در سال ۱۹۱۸ کاخ اسماعیلیه باکو در جریان نسل کشی مارس توسط ارمنی ها و بلشویک ها سوزانده و از بین رفت.گذشته از اتفاقاتی که برای ساختمان افتاد،موسی نقی اف دچار بیماری شد و در سال ۱۹۱۹ درگذشت.این بنا با مشارکت الکساندر دوبوف در سال ۱۹۲۲-۱۹۲۳ مرمت شد و مدتی به کاخ فرهنگی ترکیه تغییر نام داد.در هنگام مرمت ساختمان ، کلمات “Намят Нагиевым” (بزرگداشت نقیف) به جای عنوان اسماعیلیه با حروف بزرگ نوشته می شوند.

کاربرد کاخ اسماعیله

پس از پایان کار ساخت ساختمان، کنفرانس ها، ملاقات ها و جلسات در سالن اجتماعات کاخ که با سنگ های سفید تزیین شده بود برگزار می شد. سازمان ها و نهادهای مختلفی پس از انجمن خیریه مسلمانان در این کاخ مستقر شده اند از جمله ی این سازمان ها ونهادها میتوان به کمیسیون باستان شناسی ، جامعه فرهنگی ترکی ، علوم اتحاد جماهیر شوروی سابق اشاره کرد.امروزه پس از گذشت سال ها کاخ اسماعیلیه باکو هنوز یکی از برجسته ترین نقاط تاریخی باکو به شمار می آید که در تور باکو میتوانید بازدید کنید و آذری ها با دیدن آن به گذشته خود افتخار می کنند و امیدوار هستند ساختمان بدون آسیب برای نسل های بعدی حفظ شود.

این بنا در کجا واقع شده است؟

برای رفتن به این بنا متوانید به چند روش اقدام کنید :

  • اگر در مرکز شهر باکو اقامت دارید،تنها کافی است با کمی پیاده روی به سمت ایچری شهر بروید،درست در نزدیکی درب ورودی شهر قدیمی واقع شده است.
  • اگر از مرکز شهر فاصله دارید،میتوانید از تاکسی آنلاین یا متروی استفاده کنید.لازم به ذکر است که نزدیکترین مترو به کاخ اسماعیلیه باکو،متروی ایچری شهر است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این بنا میتوانید به نوشته کاخ اسماعیلیه در ویکی پدیا مراجعه کنید.


راستی اگر قصد دارید به شهر باکو سفر کنید،شما میتوانید برای رزرو تور زمینی باکو،ویزای آذربایجان،رزرو هتل در باکو و سایر خدمات با ما در تماس باشید.ما به عنوان کارگزار باکو در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را برای شما مهیا سازیم.

به امید دیدار شما عزیزان در شهر زیبای باکو ….

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه