1. صفحه اصلی
  2. »
  3. مجله گردشگری
  4. »
  5. کاروانسرای مولتانی

کاروانسرای مولتانی

یکی از دیدنی هایی که قطعا در سفر به باکو از آن بازدید خواهید کرد،شهر قدیمی باکو یا ایچری شهر است.این قسمت از باکو که یادآور تاریخ گذشته کشور آذربایجان و شهر باکو است،دارای جاذبه های توریستی زیادی است که باید برای بازدید از آن حداقل یک روز تمام،وقت بگذارید.برج دختر،کاخ شیروانشاهان و … از جمله آن هاست.اما در اینجا قصد داریم یکی از کاروانسراهای معروف آذربایجان که در شهر قدیمی باکو واقع شده است را به شما معرفی کنیم تا در سفر به باکو از آن بازدید کنید.در ادامه همراه سفریتا باشید تا به معرفی کاروانسرای مولتانی بپردازیم.

علت ساخت کاروانسرای مولتانی

وقتی در مورد شرق باستان صحبت می کنیم،کاروان های تجاری یکی از متداول ترین انجمن هایی هستند که به ذهن میرسند.برای قرن ها،جاده ابریشم،پیوند اروپا و شرق را به خود اختصاص داده بود.کاروانسراهای بی شماری در طول کل جاده کار می کردند.غالباً،می توان کاروانسرای تنهایی را در انتظار مسافرانی خسته در وسط کویر مشاهده کرد. همچنین کاروانسراها با تجارت سریع در شهرهای بزرگ گسترش یافت.

تصویری از کاروانسرای مولتانی در شب

تصویری از کاروانسرا در شب © Stock Photo

کاروانسرا به معنای واقعی کلمه به معنای خانه ای برای استراحت در مسیر تجارت است.بعضی اوقات این نام واقعیت را نشان نمی داد. بیشتر کاروانسراها سازه های یک طبقه ای ساده از شکل مربع یا مستطیل با حداقل امکانات بودند.غالباً در مسیرهای تجارت بیابانی،فقط می توان یک دیوار را با حیاط و چاهی در آن پیدا کرد و فقط برای رفع عطش مسافران خسته و حیوانات آنها.اما گاهی اوقات،ساختمانهای واقعاً سلطنتی،نمایانگر قلعه های کوچک،می توانستند مورد توجه مسافران قرار بگیرند.از نظر معماری ، به این کاروانسراها فضای بسته گفته می شود. آنها ساخته شده اند تا بتوانند در برابر حمله های احتمالی مقاومت کنند.در داخل ، انبارها ، اصطبل ها و محیطی برای استراحت تاجران و فراد کاوانسرا قرار داشت.

تصویری از داخل کاروانسرای مولتانی

تصویری از داخل کاروانسرا ©Design Pics

مناطق شهری با نوع دیگری از کاروانسراها (فضای باز ) ارائه شده است. بیشتر به یک هتل و مسافرخانه اروپایی قرون وسطایی شبیه بود. اصطبل ، یک چای خانه ، سونا و بسیاری از ساختمانها و امکانات دیگر لازم برای مسافران وجود داشت.نمونه ای از این کاروانسراها،کاروانسرای مولتانی در باکو است. در شهر قدیمی باکو با ایچری شهر واقع شده است. این کاروانسرا در قرن پانزدهم برای بازرگانان هندی ،عبادت کنندگان ، که از شهر مولان در هند (قلمرو امروز پاکستان) آمده اند ساخته شده است.

معماری کاروانسرای مولتانی

مانند اکثر کاروانسراها ، کاروانسرای مولتی دارای شکل مربع است. چاهی در حیاط وجود داشت. در امتداد محیط ساختمان سلول هایی برای مسکن انفرادی وجود داشته است. همچنین این کاروانسرا دارای اصطبل و ساخت و سازهای فرعی بود.دانشمندان با مطالعه این کاروانسرا متوجه شدند که این بنا بر روی ویرانه های یک ساختمان قدیمی ساخته شده است این ویژگی بارز بسیاری از بناهای معماری باقی مانده از باکو است.بر اساس طرح سنتی سازه احداث گردیده‌است.ایوان‌های زیادی در حیاط بنا وجود دارد که زیبایی و شیوایی به نمای کل آن به ارمغان می‌آورد. رستورانی در حیاط کاروانسرا هست، که غذاهای ملی آذربایجانی را عرضه می‌نماید.
تصویری از محیط کاروانسرای مولتانی

تصویری از محیط کاروانسرای ©unknown

کاروانسرای مولتانی (به ترکی آذربایجانی: Multanı karvansarayı) اثر معماری متعلق به قرن ۱۴ می‌باشد، که در شهر قدیمی باکو قرار دارد. نام کاروانسرا وامدار شهر مولتای پاکستان است. تحقیقات زیادی در کاروانسرا انجام و مساحتش سنجیده شده‌است. در سالهای ۱۹۷۳ الی ۱۹۷۴ تحت بازسازی واقع گردیده است.
تصویری از درب ورودی کاروانسرای مولتانی

تصویری از درب ورودی کاروانسرا ©unknown

کاروانسرای مولتانی یکی از صدها کاروانسرای موجود در جمهوری آذربایجان می‌باشد. در طول تاریخ، کاروانسراها برای اقامت هزارها مسافر از کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گرفته ‌است. به همین دلیل، میهمانانی که از یک منطقه به آذربایجان تشریف می‌آوردند، برای راحتی خیال از امنیت، تلاش داشتند در یک مکان اقامت کنند، گاهی نیز برخی از آن‌ها با تأمین هزینه، کاروانسراهای جدیدی می‌ساختند. کاروانسرای بخارا و «مولتانی» نیز به این طریق به وجود آمده‌اند. این گونه کاروانسراها به عنوان مرکز تجاری، سفارتخانه، نقطه تلاقی و نیز بورس سهام مناطق مختلفی فعالیت نموده‌اند.

علی رغم اینکه کاروانسرای مولتانی را محققان مربوط به قرن ۱۴ می‌دانند، به‌طور تخریب شده به قرن ۲۰ رسیده‌بود، فی‌مابین سالهای ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۴ تحت بازسازی و مرمت همه‌جانبه قرار گرفت. فقط نمای اصلی غربی کاروانسرا که به سمت خیابان تجاری و کاروانسرای بخارا منتهی می‌شد، نیز اتاق‌های واقع در زاویه جنوب- غربی و راهرویش تخریب نشده‌بودند. بخش شرقی اثر برای بنای ساختمان مسکونی سه‌طبقه در اوایل قرن ۲۰ مورد تخریب واقع شده‌بود.

چطور به این کاروانسرا برویم؟

  • نزدیکترین مترو به این کاروانسرا،متروی ایچری شهر است.
  • اگر در یکی از هتل های مرکز شهر باکو (حواله میدان فواره) اقامت دارید،میتوانید با پای پیاده تا این کاروانسرا بروید.
  • اگر در هتل های منطقه نریمانف یا مناطق با فاصله از مرکز شهر اقامت دارید،میتوانید از تاکسی اینترنتی با مترو برای رسیدن به ایچری شهر استفاده کنید.

منابع : ویکی پدیا و advantour


راستی اگر قصد دارید به شهر باکو سفر کنید،شما میتوانید برای رزرو تور زمینی باکو،ویزای آذربایجان،رزرو هتل در باکو و سایر خدمات با ما در تماس باشید.ما به عنوان کارگزار باکو در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را برای شما مهیا سازیم.

به امید دیدار شما عزیزان در شهر زیبای باکو ….

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه