1. صفحه اصلی
 2. »
 3. مجله گردشگری
 4. »
 5. حمام های قدیمی باکو

حمام های قدیمی باکو

در بین ده ها جاذبه و سازه های معماری قدیمی باکو ، حمام های قدیمی باکو را می توان در یک گروه جداگانه قرارداد از جمله :قاضی گایاب، آقا میکایل، قاسم بیک و حمام های معروف واقع در کاخ شیروانشاه می توان نام برد.اگر علاقه مند هستید یکی از بینظیر ترین دیدنی های باکو را در سفر به این شهر زیبا ببیند و اطلاعاتی در مورد آن کسب کنید،در ادامه همراه سفریتا باشید.

ساختار حمام های قدیمی باکو

ساختار کلی،شیوه برنامه ریزی شهری در باکو و همچنین در کل مشرق زمین را می توان در ساخت و سازه های حمام مشاهده کرد. اغلب حمام ها به عنوان بخشی از مجتمع های کاخ و ساختمان های عمومی ساخته شده در مرکز شهر و یا به طور جداگانه در منطقه خدماتی و کاربری شهر ساخته می شوند.

توجه ویژه را باید به حمام های ساخته شده درکاخ،در هر مجتمع و قصر حاکمان شرقی معطوف کرد.از جمله حمام های قدیمی باکو ، یکی در کاخ شیروانشاه قرار دارد،که از اهمیت ویژه ای برخوردار است حمامی بزرگ با ۲۶ بخش که در طول حفاری های باستان شناسی سال ۱۹۳۹ نشان داده شده است. همه ساختمان های حمام احتمالا گنبدی شکل بوده و اما خود ساختمان در اصل یک زیرزمین بوده است.

تصویری از گنبد حمام های قدیمی باکو

تصویری از گنبد حمام های قدیمی

حمام به دو بخش مربعی کوچکتر تقسیم شده است. اتاق هایی بعنوان رخت کن – “baiyr” (بیرونی). وبه دنبال آن اتاق های حمام( “icheri-”درونی). حمام ها با حوضچه هایی حاوی آب گرم و سرد – “خزانه” طراحی شده و در کنار حوض های آب گرم، یک کوره برای گرم کردن آب وجود دارد. همچنین “khyalveti”، حمام خصوصی بوده و حمام ها با استخر های کوچک مدور و در نهایت سلول هایی برای نگه داری کفش نصب شده است.

تصویری از داخل ایچری شهر باکو

تصویری از داخل ایچری شهر باکو

حمام قاضی گایاب در میان کسانی که در منطقه شهر قدیمی زندگی می کنند معروف است و در مقابل قلعه دختر واقع شده است. تاریخ دقیق احداث این حمام ناشناخته است، اما باستان شناسان آن را متعلق به قرن هجدهم می دانند. پورت ورودی حمام مربع شکل است که شامل یخچال ،سونا ، حمام ،اتاق یخ ،رخت کن است. درحمام سالن های مرکزی هشت ضلعی است در مرکز سالن حوض هایی با آب گرم و سرد وجود دارد. حمام، مانند حمام کاخ شیروانشاه مجهز به سیستم کانال های است که در کف حمام ساخته شده است.

تصویر یالا از حمام های قدیمی باکو

تصویر بالا از شهر قدیمی باکو

حمام اقا میکائیل در قرن هجدهم در جنوب غربی ایچری شهر توسط یکی از ساکنین (کافر، غیر مسلمان) آقا میکیلی ساخته شده است. منطقه محل این حمام عموما بخش رزین نامیده می شود. این حمام تقریبا مشابه سایر حمام های باکو است، اما برخلاف حمام شیروانشاه و حمام قاضی گایاب، اتاق رخت کن و حمام به شکل مربع است.

تصویری از شهر قدیمی و حمام های قدیمی باکو

تصویری از شهر قدیمی و حمام های قدیمی

حمام قاسم بیک در قرن هجدهم در نزدیکی دروازه های سالیان ساخته شده است. این حمام مشهور به “حمام شیرین” است، زیرا با چای و شیرینی از افراد پذیرایی می کنند حمام شامل یک سالن، رختکن، حمام، استخر و اتاق کوره است.سالن های حمام در شرق نقش مهمی در زندگی روزمره را ایفا می کنند. وبعنوان یک عنصر ضروری از هر مجموعه پیچیده یا مسکونی تلقی می شود. حمام های قدیمی باکو از منظر معماری بسیار جذاب و جالب برای بازدید کنندگان است.پیشنهاد میدهیم در تور باکو از این بناهای زیبا دیدن فرمائید.

اما حمام چیست؟

از آنجایی که حمام در کشور ما نیز از زمان های قدیمی وجود دارد،تا حدودی با آن آشنا هستیم،با این حال به صورت کوتاه توضیحاتی در مورد آن ارائه میدهیم.

حمام،یک حمام بخار عمومی است که در سراسر جهان اسلام محبوبیت دارد.سرچشمه این سنت از اسلام پراکنده شده است،که مؤمنان را ملزم به شستن قبل از نماز می کند ، از این رو سمبل های باستانی اغلب در مجاورت مسجد ساخته می شدند.با این حال،اعراب حمام را اختراع نکردند – حمام های عمومی مشابه قبلاً در دوران روم و یونان شناخته شده بودند.جدا از اهمیت مذهبی آنها ، حمام عموما برای حفظ بهداشت شخصی استفاده می شده است همچنین فضای لازم را برای معاشرت فراهم می کرد.اگرچه این فضا معمولا برای زن و مرد به صورت جداگانه کاربرد داشت.

حمام های قدیمی باکو چطور کار میکند؟

جمهوری آذربایجان نیز به عنوان یک کشور سنتی مسلمان ، تجربیات عالی در مورد حمام،از کلاسیک گرفته تا فوق العاده لوکس،ارائه می دهد. با این حال اگر در تور باکو دوست دارید از آن استفاده کنید، هر کدام از روشهای درمانی را انتخاب کنید،معمولاً شامل مراحل زیر است :

 1. آرامش در اتاق بخار. اتاق معمولاً از هوای گرم و مرطوب پر شده است و به کاربران این امکان را می دهد تا ماهیچه های خود را شل کنند ، پوست را نرم کنند و منافذ پوست را باز کنند.
 2. هنگامی که پوست به اندازه کافی نرم باشد،کارگر حمام شما را دعوت می کند که بر روی یک سکو از سنگ مرمر گرم که در آن او شستشو و تمیز کردن بدن را انجام می دهد ،بروید و به دنبال آن ماساژ انجام شود.
 3. بسیاری از حمام ها دارای اتاق استراحت ویژه ای هستند که در آن استراحت می کنید و بدن شما خنک میشود.

بیشتر حمام ها حوله و وسائل لازم را ارائه می دهند اما برای اهداف بهداشتی همیشه توصیه می شود که خودتان وسایل شخصی همراه داشته باشید. به همین دلایل،اگر تصمیم به شستشوی بدن دارید – یک پارچه شستشوی بدن جدید در حمام خریداری کنید یا همراه خود داشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید که لوازم بهداشتی مصرف کنید، مخصوصاً صابون و شامپو و آب زیاد.اگر از بین غریبه ها بودن ناخوشایند هستید،چیزی را برای پوشاندن خود همراه داشته باشید.

مزایای رفتن به حمام

همانطور که در حمام های قدیمی باکو نیز کاربرد داشته است،امروز نیز رفتن به حمام کاربردهایی دارد :

 • کاهش استرس
 • پاکسازی پوست
 • بهبودی گردش خون
 • تقویت سیستم ایمنی بدن

به دلیل بالا بودن درجه حرارت ، حمام برای افرادی که دارای هر نوع مشکل گردش خون ، بیماری قلبی و التهابی هستند توصیه نمی شود. همچنین برای زنان باردار نیز توصیه نمیشود.


راستی اگر قصد دارید به شهر باکو سفر کنید،شما میتوانید برای رزرو تور زمینی باکو،ویزای آذربایجان،رزرو هتل در باکو و سایر خدمات با ما در تماس باشید.ما به عنوان کارگزار باکو در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را برای شما مهیا سازیم.

به امید دیدار شما عزیزان در شهر زیبای باکو ….

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه